e-Kiosk.pl - Forum Zakażeń 2/2011

czytaj

Forum Zakażeń

2/2011 (24.08.2011)

Liczba stron: 38

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
15.00 zł

Opis

Anna Duda-Madej, Michał Turniak, Urszula Kasprzykowska, Beata Sobieszczańska , Genetyczne determinanty inwazji szczepów Escherichia coli izolowanych od dzieci z nieswoistymi zapaleniami jelit;
Jacek Mazurkiewicz, Jacek Szulc , Kolonizacja sieci wodnej szpitali pałeczkami Legionella pneumophila na podstawie analizy danych z badań mikrobiologicznych Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej we Wrocławiu – część 2: Monitoring i działania zapobiegawcze;
Urszula Zielińska-Borkowska , Powikłania po antybiotykoterapii;
Krystyna Paszko , Rola pielęgniarki epidemiologicznej w Zespole ds. Kontroli Zakażeń;
Anna Dalkowska , Prawo pacjenta do zgody a obowiązek leczenia.

Kwartalnik „Forum zakażeń” adresujemy do wszystkich mikrobiologów, lekarzy klinicystów, pielęgniarek oraz innych specjalistów, którzy w swojej praktyce zajmują się problematyką zakażeń.
Skupiamy się głównie na zagadnieniach związanych z medycyną zakażeń, szerzeniem wiedzy na temat jakości w klinicznych badaniach mikrobiologicznych, właściwej współpracy mikrobiologów z klinicystami pozwalającej na lepsze wykorzystanie badań mikrobiologicznych w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów.
Zagadnienia te wydają się szczególnie ważne w dobie, kiedy na przebieg zakażenia wpływ ma nie tylko zjadliwość drobnoustrojów, ale także ciągły rozwój cywilizacji i dynamiczny postęp w medycynie, zwiększający inwazyjność terapii i wpływający na selekcje lekoopornych patogenów. Z drugiej strony brak jest nowych, bezpiecznych leków przeciwdrobnoustrojowych o udowodnionej skuteczności klinicznej.
Liczymy na wieloośrodkową i interdyscyplinarną współpracę oraz integrację wszystkich środowisk medycznych, dlatego też skupiliśmy w Radzie Naukowej szerokie grono ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Dodatkowo, inicjatywę naszą wsparły obok Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Leczenia Ran oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej.
Chcielibyśmy, aby na łamach „Forum Zakażeń” były prezentowane kluczowe wytyczne dotyczące postępowania diagnostycznego, terapeutycznego i zabiegowego, promujące profilaktykę zakażeń i skuteczne procedury eradykacji drobnoustrojów. Zachęcamy do zgłaszania prac oryginalnych, poglądowych, przeglądowych i kazuistycznych oraz komentarzy i listów do redakcji, dotyczących bieżących problemów w tematyce zakażeń. Chcielibyśmy także, aby wydania suplementarne naszego kwartalnika towarzyszyły ważnym wydarzeniom i konferencjom naukowym.

czytaj więcej zwiń opis