e-Kiosk.pl - Nowa Europa Wschodnia 6/2017

czytaj

Nowa Europa Wschodnia

6/2017 (09.11.2017)

Liczba stron: 212

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
16.00 zł
80,00 zł

Opis

Marcin Rey opowiada o kremlowskiej wojnie propagandowej w Polsce: „W przypadku środowisk narodowych, a w szczególności ich kierownictwa, wyraźnie widać, że bardzo zaszkodziła im kremlowska dywersja informacyjna. (…) Jeśli doszłoby do wojny z Rosją, to nie zdziwiłbym się, gdyby wśród kierownictwa narodowców nastąpił rozłam – niektórzy mogliby apelować o ustępstwa wobec Rosji”.
Bohdan Cywiński mówi o budowaniu wspólnoty Międzymorza: „W opowieści o historii muszą być polskie zwycięstwa, ale muszą też pojawić się klęski; polskie świętości i polskie łajdactwa. Oczywiście, każdy z narodów będzie szukał własnej narracji, ale do budowy wspólnej tożsamości narracje te muszą uwzględniać całą złożoność naszej cywilizacji, a nie tylko własne egoistyczno-narodowe interesy”.
Ewa Wołkanowska-Kołodziej opisuje historię Michaeli Rak, która stworzyła pierwsze i do dziś jedyne stacjonarne hospicjum na Litwie. To także reportaż o ludzkim cierpieniu: „W państwowych placówkach wybuchają skandale: że pieluchy od kilku dni niezmieniane, że chorzy otumanieni, odleżyny i zaduch, śmierć z głodu, jedna pielęgniarka na kilkudziesięciu pacjentów”.
Elena Miłaszyna opublikowała niedawno w „Nowej Gaziecie” artykuł o masowych aresztowaniach, torturach i morderstwach mężczyzn, którym czeczeńskie władze „zarzucały” orientację homoseksualną. Na łamach NEW tłumaczy, czym dziś jest Czeczenia: „Kadyrow jest potrzebny Putinowi: najważniejsza nie jest jednak rola, jaką ten pierwszy odgrywa przy kontrolowaniu Czeczenii, ale na Bliskim Wschodzie. (…) Czeczenia interesuje Rosjan tylko z powodu Kadyrowa, którego reżim przypomina stalinizm. Gdyby nie było tam Kadyrowa, nic by nas na Kaukazie Północnym nie interesowało”.
Charles King opowiada o dawnej i współczesnej Odessie: „To odeski kompromis pozwalający na bycie odbiorcą, a nawet częścią rosyjskiej kultury, przy jednoczesnym pozostawaniu ukraińskim patriotą. Odessa mogłaby stać się modelem tak rozumianego ukraińskiego patriotyzmu dla całego kraju. Kto wie? Może to jest jakiś pomysł na reintegrację Donbasu z resztą kraju?”.
W najnowszym numerze znalazł się także specjalny dodatek „Pokolenie ´77, ´87, ´97, czyli jak zmieniali się Czesi i Polacy w ostatnich czterech dekadach” oraz wiele innych materiałów o Europie Wschodniej i nie tylko!

Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia adresowany jest do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pismo jest miejscem prezentacji i wymiany poglądów osób, które w różnym stopniu wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Zawiera artykuły przedstawiające punkt widzenia autorów polskich i zagranicznych, często odmienny od naszego, ale wart poznania i refleksji.
Swoją tematyką pismo obejmuje zarówno politykę, historię, kulturę, jak i życie codzienne – by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu. Niemal wszystkie ważne wydarzenia, które miały i mają miejsce na wschód od Polski, w jakimś stopniu wpływają także na nasz kraj. Dlatego tak ważne jest, byśmy przyglądali się procesom politycznym, gospodarczym i społecznym dokonującym się w regionie i, przede wszystkim, lepiej poznali własnych sąsiadów. Nowa Europa Wschodnia jest narzędziem doskonale nadającym się do tego celu - w tym procesie odgrywa znaczącą rolę, na bieżąco pokazując i komentując wydarzenia.

Zapoznaj się z bezpłatnym numerem czasopisma!

czytaj więcej zwiń opis