e-Kiosk.pl - Mówią Wieki 1/2019

czytaj

Mówią Wieki

1/2019 (04.01.2019)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
8.50 zł
84,00 zł

Opis

Numer 1/19


Numer poświęcony jest zmaganiom Rzeczypospolitej z Moskwą w początkach XVII wieku. To okres kiedy Polacy i Litwini osiągali znaczne sukcesy zarówno w starciach zbrojnych jak i na polu dyplomatycznym. Czy królewicz Władysław z dynastii Wazów miał szansę założyć czapkę monomacha, czyli zasiąść na tronie w Moskwie? W wielu tekstach pojawia się wątek dotyczący Smoleńska, który dziś kojarzy się z tragicznymi wydarzeniami – katastrofą prezydenckiego samolotu i bestialskiego mordu dokonanego przez NKWD w pobliskim katyńskim lesie. W tym numerze przypominamy dawniejsze dzieje tego miasta-twierdzy, przez który biegł kluczowy szlak łączący Moskwę z Zachodem. O tych burzliwych czasach piszą specjaliści z Rosji i Polski, a wśród nich: Mirosław Nagielski, Wojciech Polak, Dariusz Kupisz, Przemysław Gawron, Dariusz Milewski i Tomasz Bohun.

O historii II Rzeczypospolitej przeczytamy w tekście o nieudanym zamachu pułkownika Januszajtisa, a przede wszystkim w dodatku „100 lat polskiej techniki zbrojeniowej”, ukazującym się pod patronatem PGZ. Łukasz Kubacki w artykule Polskie wynalazki lotnicze okresu międzywojennego pisze: polska kadra konstruktorska, jak i infrastruktura była tworzona praktycznie od podstaw, jednak Polacy zdołali opracować wiele interesujących konstrukcji, lub wynalazków służących awiacji. Niektóre z nich wykorzystywane są do dziś. Oddzielny tekst poświęcony został samolotowi liniowemu PZL. 23 Karaś.

Od tego numeru rozpoczynamy nowy cykl dodatków Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich, realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Będziemy pisać w nim o roli pieniądza w życiu codziennym Polaków w czasach, kiedy na terenach naszego kraju wciąż funkcjonowała gospodarka naturalna, a pieniądz był elementem modernizacji państwa. Comiesięczne odcinki obejmą czasy od zarania naszej państwowości po kres I Rzeczypospolitej. Opiekę merytoryczną nad całością sprawuje prof. Michał Kopczyński. W pierwszym odcinku o czasach średniowiecza i czym wówczas płacono w tekście Jeśli nie moneta, to co? Natomiast w drugim z artykułów Gospodarka (prawie) bez pieniędzy. Przykład średniowiecznej Polski. Autor zaczyna swój wykład od stwierdzenia, które może posłużyć za motto całego cyklu: W powszechnym mniemaniu umiejętność posługiwania się pieniądzem wraz ze znajomością prawideł gospodarki towarowo-rynkowej należą do najważniejszych osiągnięć współczesnej cywilizacji. Dodatkowo konkurs z nagrodami!

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis