e-Kiosk.pl - Mówią Wieki 5/2019

czytaj

Mówią Wieki

5/2019 (02.05.2019)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
8.50 zł
84,00 zł

Opis

Nr 5


Wspólna historia Polski i Węgier to temat miesiąca prezentowany na łamach czasopisma z okazji wystawy w Łazienkach Królewskich, o szczegółach tej ekspozycji pisze Michał Mackiewicz. W artykule Ostatnia taka unia Dariusz Milewski ocenia króla Stefana : Batory był ostatnim władcą, który połączył państwa polskie i węgierskie. Był też ostatnim, który skutecznie nimi władał, i to z pożytkiem dla obu. O winie węgierskim na polskich stołach pisze Maciej Badowicz. O rewolucji węgierskiej 1956 r. i jej echach w Polsce piszą Janos Tischler i Błażej Brzostek, zaś we wstępie do numeru Michał Kopczyński przypomina sylwetkę hungarysty – prof. Wacława Felczaka.

W bloku tematycznym Białorusini – miedzy Warszawą a Moskwą, Jurij Borisionok przedstawia niewesołą sytuację tego narodu w Związku Radzieckim, a Anatol Trafimczyk zastanawia się nad pojęciem Zachodnia Białoruś.

Do czasów V w. n. e. sięga artykuł Pelagia – gocka księżniczka, heretyczka i rzymska dama. Historia Dalekiego Wschodu w tekście Jedz, pij i popuszczaj pasa – Japonia epoki Edo. Dzieje poszukiwań dogodnej drogi morskiej z Europy na Daleki Wschód, tzw. Przejścia Pólnocno-Zachodniego w artykule Tragiczna wyprawa Franklina.

Piotr Szlanta pisze o zmiennym stosunku Niemiec do zamachu majowego Józefa Piłsudskiego. Obraz odrodzonej Rzeczypospolitej oczami amerykańskiego historyka Richarda Fuegnera (autora wydanej właśnie książki Niepokorny naród) w artykule Polski feniks. O Polakach pod Monte Cassino pisze wytrawny znawca tej tematyki Zbigniew Wawer.

Na historyczną podróż po zabytkach Sewilli zaprasza Michał Szukała.

W dodatku 100 lat polskiej techniki zbrojeniowej prof. Zbigniew Tucholski koncentruje się na produkcji Warszawskiej Spółki Akcyjnej Budowy Parowozów. Drogi żelazne to niezwykle ważny element funkcjonowania państwa , także w aspekcie obronności kraju. Spółka, splajtowała w roku 1933, ale fabryka nie przestała istnieć. Po przekształceniu własnościowym produkcja koncentrowała się dostawach dla wojska, zwłaszcza dla marynarki wojennej. Dodatek powstaje pod patronatem PGZ.

Jak się żyło w dawnej Europie, czyli Jak mierzyć standard życia? Na te pytania stara się odpowiedzieć prof. Michał Kopczyński: podział Europy na centrum i peryferie jest zjawiskiem znacznie dawniejszym od rewolucji przemysłowej. Drugi z artykułów jest autorstwa prof. Witold Kuli nieżyjącego już, jednego z wybitniejszych historyków gospodarczych. W tekście Jak mierzono chleb pisze między innymi, że chleb najczęściej miał stałą cenę, a okresy nieurodzaju jedynie zmniejszały jego wagę: w Barcelonie w roku 1788/89 bochenek tak bardzo zmniejszono, że wybuchły rozruchy. Oba artykuły w dodatku Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich, który powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis