e-Kiosk.pl - Mówią Wieki 6/2020

czytaj

Mówią Wieki

6/2020 (03.06.2020)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
8.50 zł
84,00 zł

Opis

Proch i broń palna to główny temat czerwcowego numeru „Mówią wieki”, ale artykuły nie dotyczą tylko historii wojskowości. We wstępie Michał Kopczyński podkreśla: przemiany militarne legły u podstaw przemian ustrojowych. Ten wątek rozwija Przemysław Gawron w tekście Bitwa historyków, czyli o teorii rewolucji militarnej słów kilka. Michał Górny pisze o historii broni palnej w cesarskich Chinach i przypomina, że ewolucja broni palnej była długa i skomplikowana, proch strzelniczy był efektem ubocznym badań chińskich filozofów nad lekarstwem mającym przynieść nieśmiertelność. Jeden z czołowych polskich bronioznawców, Michał Mackiewicz opisuje rewolucyjne przemiany w artylerii epoki nowożytnej.
Staropolskie Podlasie w czasach zarazy to temat, który podjął Emil Kalinowski – warto porównać dawne metody zwalczania epidemii z dzisiejszymi! Jak Szkoci nie zostali imperium kolonialnym to tekst o uniemożliwionych przez Anglików próbach założenia kolonii w Nowym Świecie przez Szkocką Kampanię Handlową. To historia sprzed 300 lat z okładem, ale wciąż żywa w tym północnym kraju. Paweł Szulc przypomina, że podczas referendum niepodległościowego w 2014 r. jedni przypominali do czego mogą doprowadzić mocarstwowe mrzonki, drudzy dowodzili, że Anglia zawsze dławiła szkockie dążenia niepodległościowe.
Przeczytamy też o kryzysach międzynarodowych w końcu XIX w. w artykule Piotra Szlanty System sojuszy Bismarcka na rozdrożu i o trwających wiele stuleci próbach wyznaczenia nowego morskiego szlaku handlowego między Europą a Dalekim Wschodem w tekście Przejście Północno-Wschodnie.
Tomasz Lewkowicz pisze o PRL-owskim micie zdobywania Kołobrzegu przez Ludowe Wojsko Polskie, przypomina m.in. film Petelskich Jarzębina Czerwona i Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Czasów końca II wojny na wielkim ekranie dotyczy także felieton Piotra Korczyńskiego.
Dla miłośników historii starożytnej polecamy felieton Marii Falińskiej Piwo, Demeter i Aleksander Macedoński. A przede wszystkim artykuł Przejście pod jarzmem, gdzie autorka pisze: drewniane jarzmo zakładane na karki bydła było symbolem poddaństwa. U starożytnych Rzymian i Italików przejście wojsk pod jarzmem bywało przypieczętowaniem kapitulacji.
Recenzje książek pióra prof. Macieja Janowskiego w nowej formule!
W stałym dodatku Ludzie i Pieniądze: 1794 – 1914. dwa teksty prof. Wojciecha Morawskiego (Szkoła Głowna Handlowa), które warto przeczytać, by pojąć lepiej funkcjonowanie współczesnych państw i rynków. Pierwszy z nich zatytułowany Bankowość centralna – od Banku Anglii do Systemu Rezerwy Federalnej dotyczy historii powszechnej : banki centralne – pisze Autor – są instytucjami szczególnego rodzaju. Jak wszystkie instytucje finansowe działają zgodnie z regułami rynku, ale jednocześnie mają ważne funkcje publiczne. W drugim z artykułów – Pieniądz w zaborze rosyjskim poznamy komentarz Autora do działalności Druckiego-Lubeckiego, powstania i funkcjonowania Banku Polskiego w burzliwych latach XIX stulecia. Przyjrzymy się też walucie obowiązującej na ziemiach polskich – złotemu i rublowi wprowadzonemu do obiegu w 1841 roku. Dodatek powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis