e-Kiosk.pl - Ruch Muzyczny 12/2020

czytaj

Ruch Muzyczny

12/2020 (18.06.2020)

Liczba stron: 40

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
5.90 zł
125,00 zł

Opis

W numerze między innymi:
Rozmowa Jacka Marczyńskiego z Robertem Bondarą, choreografem i kierownikiem Baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, który zdradza, gdzie szuka inspiracji, jak podchodzi do kierowania zespołem baletowym oraz jakie ma obawy w związku z przedłużającą się przerwą od występów swoich tancerzy.
Reportaż Aleksandra Przybylskiego o sposobach zatrudnienia muzyków oraz tym, co różni system nadgraniowy od dienstowego. Czy muzycy muszą szukać dodatkowych źródeł dochodów? Jak związać koniec z koniec, pracując jako muzyk orkiestrowy? Autor oddaje głos zarówno muzykom, jak i ich przełożonym.
Jacek Marczyński rozmawia także z Katarzyną Meissner, nową dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca o wsparciu instytucjonalnym dla muzyków w czasie pandemii oraz kolejnych etapach odmrażania życia koncertowego.
Relacje z wydarzeń muzycznych w sieci: jak radzi sobie estrada muzyki improwizowanej? Jak zmieniają się streamingi w okresie izolacji i czy ich jakość wzrasta? A także, jak poradzili sobie z brakiem możliwości występów na scenie tancerze baletowi?
Recenzje nowości płytowych: co słychać u młodych tenorów, nowe nagranie Grigorija Sokołowa dla Deutsche Grammophon, zapomniane utwory Ennia Morricone oraz Moniuszko dla moniuszkosceptyków. Poza tym wnikliwa recenzja Wspomnień Romana Jasińskiego i rzut oka na książkę Bogdana Pniewskiego Nóż w plecy, czyli wspomnienia muzykantów.
Fascynująca historia willi Haliny Szmolc-Fitelberg i Grzegorza Fitelberga na Saskiej Kępie, której losy śledzi Elżbieta Szczepańska.
Druga część ilustrowanej zdjęciami archiwalnymi muzycznej historii Doliny Szwajcarskiej autorstwa Olgierda Pisarenki.

„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.

czytaj więcej zwiń opis