e-Kiosk.pl - Ruch Muzyczny 6-7/2021

czytaj

Ruch Muzyczny

6-7/2021 (25.03.2021)

Liczba stron: 56

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
7.90 zł
125,00 zł

Opis

W numerze między innymi:
Czy filozofia muzyki może pomóc w dyskusji z ZUS albo Sądem Najwyższym w sprawie „oskładkowania” umów o artystyczne wykonania utworów? Odpowiada Anna Chęćka.
O koncertach bez publiczności transmitowanych w internecie z punktu widzenia wykonawcy pisze Damian Kułakowski.
Relacje z XII Interdyscyplinarnego Festiwalu Wielkopostnego Nowe Epifanie, Polin Music Festival, premier operowych w Operze na Zamku w Szczecinie, Operze Krakowskiej i Opera Bastille oraz prawie 20 koncertów w Rzeszowie, Kielcach, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi.
Nastroje panujące we francuskim środowisku artystycznym uległy radykalnemu załamaniu, kiedy w wystąpieniu telewizyjnym prezydent Emmanuel Macron nie wypowiedział ani raz słowa „kultura”. Co było dalej? Relacjonuje Leszek Bernat.
Recenzje ponad 30 płyt, w tym nowych wydawnictw Hilary Hahn, Daniela Hope’a, Aliny Ratkowskiej, Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, zespołów Fanfara Awantura, Stile Antico, Capella de la Torre, RIAS Kammerchor, Klangforum Wien i The London Haydn Quartet, książek Lisy Cooper Vest o polskiej awangardzie muzycznej i Bernda Feuchtnera o operze XX wieku, a także podręcznika i ćwiczeń dla flecistów Infinity. Oddech permanentny.
Olga Pasiecznik w rozmowie z Gabrielą Ułanowską opowiada nie tylko o muzyce.
W cyklu „Światy równoległe” Jan Topolski przybliża postać i muzykę La Monte Younga.
Druga część spaceru po Warszawie czasów Mieczysława Wajnberga z Marią Sławek. Ciąg dalszy korespondencji paryskiej Zygmunta Mycielskiego w wyborze Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. Bartłomiej Gembicki szuka pomników przeszłości muzycznej Wenecji.
Ciąg dalszy opowieści Olgierda Pisarenki o karierze Raula Koczalskiego.

„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.

czytaj więcej zwiń opis