e-Kiosk.pl - Ruch Muzyczny 6/2022

czytaj

Ruch Muzyczny

6/2022 (24.03.2022)

Liczba stron: 52

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
5.90 zł
125,00 zł

Opis

W numerze między innymi:
Wspomnienie o Redaktorze Wielkim. Zmarłego niedawno Ludwika Erhardta, który przez 37 lat kierował naszym magazynem, wspominają: Ewa Pikulska, Olgierd Pisarenko, Józef Kański, Elżbieta Szczepańska, Dorota Szwarcman, Kacper Miklaszewski, Danuta Gwizdalanka, Małgorzata Komorowska, Dorota Kozińska, Piotr Mika i Daniel Cichy.
Mateusz Ciupka rozmawia z Jarosławem Szemetem, kierownikiem artystycznym Filharmonii Śląskiej, o wojnie w Ukrainie i ratowaniu ukraińskich muzykaliów.
Duchowość muzyki Wschodu i Zachodu. Marcin Trzęsiok przygląda się inspiracjom buddyjskim w muzyce XX wieku. Piotr Tabakiernik w rozmowie z Krzysztofem Stefańskim pochyla się nad znaczeniem muzyki w liturgii katolickiej. Romuald Twardowski opowiada o muzyce prawosławia i rozmaitych utworach, na których odcisnęła swe piętno.
Recenzje festiwalu Opera Rara w Krakowie, Akademii Telemannowskiej we Wrocławiu, Festiwalu Wolności w Warszawie, a także spektakli: „A Quiet Place” Bernsteina w Paryżu, „Koronacji Poppei” Monteverdiego w Polskiej Operze Królewskiej i „El Abrecartas” w Mardrycie.
Kalejdoskop muzyki ukraińskiej na płytach. Recenzje płyt oraz książek: „Alla Mazurka. Biografia Bohdana Mazurka” Bolesława Błaszczyka oraz opublikowanych przez IS PAN badań na temat gustów muzycznych Polaków.
Kariera to nie jedna chwila, tylko ich suma – z Janem Lisieckim rozmawia Mateusz Ciupka.
Barbara Kinga Majewska pisze o przyszłości wykonawstwa współczesnej muzyki wokalnej, a Danuta Gwizdalanka zaprasza na kolejny odcinek cyklu „Tajne/Muzyczne”.
Paweł Bień kontynuuje „Słuchanie obrazów”.

„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.

czytaj więcej zwiń opis