e-Kiosk.pl - Ruch Muzyczny 21/2022

czytaj

Ruch Muzyczny

21/2022 (20.10.2022)

Liczba stron: 48

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
5.90 zł
125,00 zł

Opis

W numerze między innymi:
Na ratunek księgarniom muzycznym – Olga Brzezińska przedstawia sytuację księgarń muzycznych na tle tego typu instytucji w ogóle, zwracając uwagę na kulturotwórczą rolę placówek niesieciowych, prowadzonych z pomysłem. Katarzyna Ryzel sprawdza, co stało się z tymi księgarniami, do których „Ruch Muzyczny” zajrzał w 1990 roku, żeby sprawdzić, jak radzą sobie z transformacją ustrojową i przemianami gospodarczymi.
Relacje z festiwali: Warszawska Jesień, Oslo Ultima, Szalone Dni Muzyki, koncertu w NOSPR oraz spektakli: „Król Roger” w Operze Bałtyckiej, „Żydówki” w Le Grand Théâtre de Geneve, „Chorus Opera” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej i „Fausta” w Operze Nova w Bydgoszczy.
W korespondencji zagranicznej Beata Leszczyńska-Baublinskienė pisze o muzyce litewskiej.
Recenzje trzynastu albumów, m.in. płyt z muzyką Florence Price, „Lieder” Matthiasa Goerne i Daniiła Trifonowa i „Choral Works” Johna Cage’a w wykonaniu Litewskiego Chóru Radiowego, a także zbioru nut „Indian Melodies for Violin” oraz książki „Tworczość operowa Stanisława Moniuszki na scenach Rosji” Grzegorza Wiśniewskiego.
Jerzy Stankiewicz pisze o posiadłości Messiaena i próbach stworzenia w nim ośrodka muzealnego, Tomasz Górny kontynuuje cykl „Namiętność kolekcjonowania”.
Nowy odcinek cyklu „Wiktor Brégy. Historia artysty”.

„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.

czytaj więcej zwiń opis