e-Kiosk.pl - Ruch Muzyczny 25-26/2022

czytaj

Ruch Muzyczny

25-26/2022 (15.12.2022)

Liczba stron: 60

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
5.90 zł
125,00 zł

Opis

W podwójnym, świątecznym numerze między innymi:
W tradycji widzę wartość – mówi Masaaki Suzuki w okładkowej rozmowie z Mateuszem Ciupką.
Wspólnoty prywatnego muzykowania. Danuta Gwizdalanka dociera do osób, dla których wspólne wykonywanie muzyki ważny element życia towarzyskiego i pozazawodowego. Ewa Grochowska pisze o sile wspólnoty, tajemnicy muzyki i mocy kulturowego DNA. Piotr Tkacz-Bielewicz kreśli szkic o muzyce komponowanej z myślą o domowej przestrzeni. „Rodzinne granie przerodziło się w pracę i trochę zmniejszyła się z tego przyjemność” – zdradza Kacper Malisz w rozmowie z Barbarą Rogalą.
Relacje z festiwali: Eufonie, Audio Art, dańska Jesień Pianistyczna, Jazzowa Jesień oraz spektakli: „Giselle” w Teatrze Wielkim – Operze Nardowej, „Der Schatzgräber” w Opéra national du Rhin, „Króla Rogera” w Chicago Opera Theater, „Tannhäuser” w Opéra national de Lyon.
Magdalena Tejchma w dziale Zagranica pisze o kulturze muzycznej Ujgurów.
Półtora tuzina krążków na koniec roku – albumy, które wyróżnia redakcja oraz autorzy #RM. Recenzje dziesięciu płyt, m.in. „Karol Szymanowski: Piano Works” Krystiana Zimermana, a także nagrań muzyki Johna Adamsa, Mieczysława Wajnberga czy Wałentyna Sylwestrowa. Recenzja wydania nutowego „Jatekok X [Spiele X, Games X]” György Kurtága, książek: „Sound Within Sound: Opening Our Ears to the Twentieth Century” Kate Molleson oraz „Wykresów fal środkowej Wołgi” Konstantego Usenki.
O kolędowaniu we Francji Burbonów pisze Michał Gronowicz. Michał Bajer proponuje kolejny odcinek cyklu „Łapanie za słowa”. Jan Topolski w cyklu „Światy równoległe” kreśli sylwetkę Delii Derbyshire.
Muzyczną pocztówkę z berlińskiego Konzerthausu pisze Maciej Kucharski.

„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.

czytaj więcej zwiń opis