e-Kiosk.pl - Dzikie Życie - wydanie bezpłatne 5/2008

czytaj

Dzikie Życie - wydanie bezpłatne

5/2008 (02.04.2010)

Liczba stron: 40

Dostępne na:

 
Wydanie bezpłatne
0.00 zł

Opis

W środku wywiad z Zenonem Kruczyńskim „Polowanie na najgrubszą zwierzynę”, wieloletnim myśliwym, który przestał polować w wieku dojrzałym, jest autorem książki „Farba znaczy krew”. Książka pokazuje od wewnątrz świat samych myśliwych i ich los. W pierwszej części znajdują refleksje i historia własnego życia autora książki. Pisze on np. o najważniejszym polowaniu w swoim życiu: Lipiec, najważniejsze polowanie w życiu. Wieczór, jasno. Zobaczyłem dwie sarenki w niskim owsie. Patrzyłem na nie z przyjemnością, skryty za drzewem. I nagle z żyta obok wybiegają dwa psy i pędzą prosto na nie. Pierwszy raz w życiu strzeliłem do psa. Raz i drugi. Poczułem swoje ciało, ważyło tonę. Powiedziałem do kolegi, z którym polowaliśmy razem tego dnia: >Ja już nie będę polował. Zawieź mnie do domu<. Nie zaprotestował. Wreszcie zobaczyłem wszystko. Całym sobą poczułem, jak strasznie dużo cierpienia zadałem innym istotom. Z najgłębszych źródeł we mnie usłyszałem – nie zabijaj. Nie rób tego. Bezgłośne, mocne – nie!

W książce znalazły się ponadto rozmowy z nauczycielem zen sensei Sunyą Kjolhede, dyrektorem Rainforest Information Centre w Lismore w Australii – Ruth Rosenhek, ze specjalistą w dziedzinie uzależnień – Anną Dodziuk, z żonami czynnych myśliwych – Małgorzatą Grabarczyk i Małgorzatą Szczygieł-Reutt, z lekarzem weterynarii pracującym od dwudziestu lat w klinice w Sztokholmie – Bożeną Montwiłł, z Łowczym Wojewódzkim – Piotrem Ławrynowiczem oraz z psychologiem Wojciechem Eichelbergerem. Zenon Kruczyński mówi o współczesnym myślistwie, mitach myśliwskich, kulturze łowieckiej, cierpieniu zwierząt oraz o swojej działalności na rzecz ochrony przyrody od czasu, gdy przestał polować.

Artykuł „Trwa walka o białowieskie rezerwaty” Adama Bohdana na temat usuwania świerków z rezerwatów Puszczy Białowieskiej oraz „Droga ucieczki, czyli co korytarze ekologiczne mają wspólnego z efektem cieplarnianym” Aliny Gerlée.



Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.

Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.

Na łamach pisma dowiesz się o:

  • najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
  • miejscach eksploatacji środowiska;
  • poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
  • filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
  • poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.


Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.

Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!

Sprawdź też najnowsze wydanie "Dzikiego Życia".

czytaj więcej zwiń opis