W „Tygodniku” szereg komentarzy i analiz po ujawnieniu przez portal WikiLeaks 250 tysięcy amerykańskich depesz dyplomatycznych. Czy WikiLeaks jest tym, za co się podaje? Czy też stoi za nią ktoś dysponujący środkami przewyższającymi możliwości lewackiej grupy hakerskiej? Czy przecieki to element globalnej cyberwojny? Kim naprawdę jest guru WikiLeaks, Julian Assange? Co akcja WikiLeaks oznacza dla światowej dyplomacji? Odpowiedzi na te pytania szukają Bartłomiej Sienkiewicz i Wojciech Pięciak.
W numerze ponadto: Elżbieta Isakiewicz pisze o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków; Przemysław Wilczyński o zimowej bezdomności; Anna Mackiewicz o gigantycznych kłopotach z polskim systemem emerytalnym; Grzegorz Jankowicz o likwidacji zerowej stawki VAT na książki; stan wyjątkowy w Hiszpanii w reportażu z Madrytu Patrycji Bukalskiej; Katarzyna Falęcka opisuje protesty na brytyjskich uczelniach; Grzegorz Majchrzak o tym, jak wyglądało esbeckie polowanie na Bujaka; portret zmarłej kilka dni temu Ireny Anders; rozmowy z Rafałem Dutkiewiczem i nowym biskupem polowym, Józefem Guzdkiem.
Dodatek: Kwartalnik Chopinowski nr 4/2010.
„Tygodnik Powszechny” – Tygodnik suwerenny dzięki Czytelnikom. Rośniemy z Wami!
„Kogo męczy jałowa wojna polsko-polska, kto chce się dać zaskoczyć, zamiast czytać dzień w dzień i tydzień w tydzień ten sam tekst utwierdzający go w jego jedynie słusznych poglądach na wiarę, politykę, ekonomię i Pana Boga – niech sięga po „Tygodnik”. Na zbudowaniu takiego miejsca wytchnienia i zaskoczenia czytelniczek i czytelników najbardziej nam zależy” – Piotr Mucharski, redaktor naczelny.
„Tygodnik Powszechny” pisze o WIERZE i niewierze w Kościele i poza nim. Wśród autorów ksiądz Adam Boniecki, Artur Sporniak, Piotr Sikora, Edward Augustyn, Zuzanna Radzik.
Społeczne energie i alergie w KRAJU opisują Tomasz Stawiszyński, Marcin Napiórkowski, Anna Golus, Przemysław Wilczyński, Krzysztof Story, Ewelina Burda, Michał Okoński. Reportaże Anny Goc, Marcina Żyły, Adama Robińskiego, Małgorzaty Nocuń. O polityce z sensem i polityce bez sensu piszą Stefan Sękowski, Piotr Wójcik, Marek Rabij, Jacek Gądek, Marek Kęskrawiec. Satyryczne rysunki Bartosza Minkiewicza, autora „Wilqa”.
Co czytać, słuchać, oglądać w KULTURZE radzą: Ryszard Koziołek, Anita Piotrowska, Marek Bieńczyk, Dorota Kozińska, Dariusz Kosiński, Olga Drenda, Andrzej Stasiuk, Wojciech Bonowicz, Piotr Kosiewski. Z twórcami i twórczyniami rozmawiają Katarzyna Kubisiowska, Urszula Honek, Monika Ochędowska.
Relacje ze ŚWIATA bez granic – korespondencje ze wszystkich kontynentów. Tajemnice Rosji odkrywa Anna Łabuszewska, ducha Ukrainy opisuje Paweł Pieniążek, a Wojciech Jagielski pisze o przemilczanych stronach świata.
W NAUCE o życiu natury i naturze życia piszą Łukasz Lamża, Michał Heller, Łukasz Kwiatek, Agata Kaźmierska, Tomasz Miller, Szymon Drobniak, Bartosz Kabała.
O wszystkich SMAKACH świata pisze Paweł Bravo.
„Tygodnik Powszechny”: weź, czytaj!