- Gwałtowny rozwój gospodarczy Chin umożliwił badanie na wielką skalę związków pomiędzy zanieczyszczeniem środowiska a chorobami.
- W 1859 r. miała miejsce najgwałtowniejsza znana burza słoneczna. Jej powtórka miałaby katastrofalne skutki dla współczesnej gospodarki.
- Biolodzy twierdzą, że już opracowali nowe metody leczenia migreny.
- Zaczyna brakować wody na Ziemi. Pora zacząć oszczędzać na każdym kroku.
- Powstają nowe, superwydajne komputery. Do wykonywania obliczeń będą wykorzystywane pojedyncze, pułapkowane jony.
- Matematyka rekreacyjna: kostka Rubika i inne łamigłówki związane z "grupami prostymi sporadycznymi".
Gdy inni opisują naukę, nasi autorzy ją tworzą.
"Świat Nauki" jest polską edycją "Scientific American", znanego i cenionego na całym świecie miesięcznika popularnonaukowego o ponad 175-letniej tradycji, wydawanego w kilkunastu wersjach językowych. Poprzez swoje strony internetowe, wydania papierowe i cyfrowe, newslettery i aplikacje dociera do ponad 10 mln ludzi miesięcznie na całym świecie.
Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, stanie współczesnych badań w obszarze techniki i technologii. Jego autorzy będący niekwestionowanymi autorytetami, częstokroć laureatami Nagrody Nobla, w atrakcyjny i przystępny sposób piszą o swoich osiągnięciach i tajnikach warsztatu badawczego, pokazują znaczenie nauki w postępie cywilizacyjnym i jej związki z życiem codziennym.
Trzon każdego numeru tworzy 7-8 obszernych, bogato ilustrowanych artykułów. Większość to tłumaczenia z "Scientific American" lub jego obcojęzycznych edycji. Obok artykułów przewodnich czytelnik znajdzie na naszych łamach felietony z pogranicza nauk przyrodniczych i ścisłych, filozofii oraz nauk politycznych, przeglądy nowinek naukowych, informacje ze środowiska akademickiego oraz recenzje najciekawszych książek popularnonaukowych.