e-Kiosk.pl - Mówią Wieki 8/2017

czytaj

Mówią Wieki

8/2017 (01.08.2017)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
8.50 zł
84,00 zł

Opis

Mówią wieki 8/ 2017

Numer poświęcony jest prawie w całości Tadeuszowi Kościuszce. W tematykę wprowadza prof. Zofia Zielińska opisując epokę, w której dorastał, a także Rzeczpospolitą, którą zastał po powrocie z Ameryki. Jego działalność za oceanem i pamięć o bohaterze to treść artykułów dwojga uczonych amerykańskich.
Dwoje historyków z Litwy i Białorusi analizuje pamięć o Kościuszce w swych krajach. Jakże odmienne są to relacje! Wojciech Kalwat opracował jego działalność na polach bitewnych podczas wojny w obronie konstytucji i insurekcji. Rzetelna synteza bitwy po Racławicami opatrzona mapami.
Naczelnik powstania dał wiele dowodów sympatii do Żydów, ale powstanie pułku szwoleżerów starozakonnych to tylko legenda - o tym w artykule Bogdana Boruckiego.
Kościuszko po klęsce insurekcji to temat artykułu prof. Jarosława Czubatego. Ostatnie lata życia Kościuszko spędził w Szwajcarii. Ten epizod opisuje Janusz Morkowski, dyrektor muzeum w Rapperswilu, pokazując, że nie był to banalny odpoczynek po latach trudów. Ponadto w stałym dodatku: o Marii Skłodowskiej-Curie pisze prof. Andrzej Kajetan Wróblewski.

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis