e-Kiosk.pl - Mówią Wieki 10/2017

czytaj

Mówią Wieki

10/2017 (02.10.2017)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
8.50 zł
84,00 zł

Opis

Mówią Wieki 10/ 2017

Psków, to jedno z najważniejszych miast pogranicza polsko-rosyjsko- litewskiego. Spopularyzowany przez Jana Matejkę płótnem "Batory pod Pskowem" utrwalił się pamięci historycznej Polaków. Tylko, że mało kto pamięta w czym rzecz.
Redakcja "Mówią wieki" prezentuje opinie historyków z Rosji i Polski. Psków cieszył się swoistą autonomią, aż do czasów Iwana Groźnego, który utopił je we krwi - o tym pisze prof. Adrian Selin z Petersburga. O próbach opanowania go przez Polaków i Litwinów - prof. Dariusz Milewski, Prof. Władymir Arakczejew wskazuje przyczyny niepowodzenia Batorego - brak środków finansowych i - jak to nie raz było w Rosji - fatalna pogoda.

Tomasz Bohun pisząc o polskich najemnikach w służbie armii szwedzkiej,twierdzi, że uczyliśmy ich jak walczyć!

Antoni Olbrychski o umiejętności posługiwania się mieczem przez mieszczan w średniowieczu. Rewelacyjne ilustracje!

Dwa artykuły francuskich historyków o I wojnie. Pierre Milza: aż do 1917 roku walki (...) toczyły się w Europie. Później jednak rozstrzygnięcie konfliktu zaczęło zależeć od Stanów Zjednoczonych. Był to nieodwracalny zwrot w stosunkach międzynarodowych zapowiadający zmierzch Europy. Ponadto o upadku Domu Habsburgów. O innym cesarstwie - Napoleona i jego wpływie na kształtowanie się świadomości Niemców pisze Piotr Szlanta.

Na poszukiwanie śladów Conrada-Korzeniowskiego i bohatera jego powieści Almayera wybrał się na Borneo prof. Tadeusz Cegielski, jego relacja na naszych łamach!

zaś Bogusław Kubisz wspomina jak wybrał się na poszukiwanie butów w czasach PRL.

W redagowanym wraz NBP comiesięcznym dodatku "Polskie osiągnięcia naukowo-techniczne" przypomnienie postaci Jana Czochralskiego: jego nazwisko jest najczęściej wymienianym w publikacjach naukowych nazwiskiem polskiego uczonego, tymczasem w kraju pozostaje osobą nieznaną. Paweł Tomaszewski z PAN podkreśla, że bez jego odkryć nie byłoby ...wszechobecnej elektroniki, można wręcz powiedzieć - współczesnej cywilizacji. Chodzi nie tylko o różne urządzenia ( telefony komórkowe, karty bankomatowe czy komputery ), ale całą sferę przekazywania i gromadzenia informacji.

ponadto: KONKURS Z ATRAKCYJNYMI NAGRODAMI !!!

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis