Waga gatunkowa Ukrainy jest dzisiaj na tyle niska, a poziom frustracji i zniecierpliwienia Europą Wschodnią na tyle wysoki, że potencjalna perspektywa bliższego związku ukraińsko-rosyjskiego nie ma szans, by pobudzić wyobraźnię unijnych strategów; Natalia Korolewska i Wiktor Medwedczuk – te dwie dość wyjątkowe postaci mogą wpłynąć na ukraińską politykę po październikowych wyborach parlamentarnych; rozmowa z Jackiem Hugo-Baderem o jego wyprawie na Kołymę; rozmowa z Dmitrijem Bykowem – rosyjskim pisarzem.
Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia adresowany jest do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pismo jest miejscem prezentacji i wymiany poglądów osób, które w różnym stopniu wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Zawiera artykuły przedstawiające punkt widzenia autorów polskich i zagranicznych, często odmienny od naszego, ale wart poznania i refleksji.
Swoją tematyką pismo obejmuje zarówno politykę, historię, kulturę, jak i życie codzienne – by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu. Niemal wszystkie ważne wydarzenia, które miały i mają miejsce na wschód od Polski, w jakimś stopniu wpływają także na nasz kraj. Dlatego tak ważne jest, byśmy przyglądali się procesom politycznym, gospodarczym i społecznym dokonującym się w regionie i, przede wszystkim, lepiej poznali własnych sąsiadów. Nowa Europa Wschodnia jest narzędziem doskonale nadającym się do tego celu - w tym procesie odgrywa znaczącą rolę, na bieżąco pokazując i komentując wydarzenia.
Zapoznaj się z bezpłatnym numerem czasopisma!