Kontynuujemy debatę o aktualności myśli paryskiej „Kultury” na temat Ukrainy: Adam Balcer, Tomasz Dostatni OP i Wojciech Jakóbik polemizują z artykułem Wojciecha Konończuka Czas na doktrynę postgiedroyciowską wobec Ukrainy. O naszych relacjach z Kijowem piszą także Roman Drozd i Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Paweł Kost tłumaczy, jak Rosja wykorzystuje ukraińskich więźniów: „Nie można wykluczyć, że Kreml przygotowuje grunt pod dużą prowokację, która będzie polegała na przeprowadzeniu zamachów w Rosji i oskarżeniu o nie »dywersantów«” z Ukrainy”.
Ponadto prezentujemy między innymi rozmowę z Andriejem Buzinem o roli metod statystycznych w obnażaniu rosyjskich fałszerstw wyborczych, reportaż Piotra Pogorzelskiego o życiu przesiedleńców z Donbasu, analizę polityki Kijowa wobec Doniecka i Łuhańska pióra Jewhena Mahdy, esej, w którym Andrzej de Lazari zastanawia się, czy Władimir Putin jest uczniem Aleksandra Sołżenicyna, materiały o litewskich i ukraińskich rozliczeniach z Holokaustem, fotoreportaż z Czarnobyla, a także ankietę, w której eksperci od Wschodu opowiadają, jak kiedyś zainteresowali się regionem.
W najnowszym numerze znalazły się także prezentacja książki Zbigniewa Rokity Królowie strzelców i liczne recenzje.
Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia adresowany jest do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pismo jest miejscem prezentacji i wymiany poglądów osób, które w różnym stopniu wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Zawiera artykuły przedstawiające punkt widzenia autorów polskich i zagranicznych, często odmienny od naszego, ale wart poznania i refleksji.
Swoją tematyką pismo obejmuje zarówno politykę, historię, kulturę, jak i życie codzienne – by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu. Niemal wszystkie ważne wydarzenia, które miały i mają miejsce na wschód od Polski, w jakimś stopniu wpływają także na nasz kraj. Dlatego tak ważne jest, byśmy przyglądali się procesom politycznym, gospodarczym i społecznym dokonującym się w regionie i, przede wszystkim, lepiej poznali własnych sąsiadów. Nowa Europa Wschodnia jest narzędziem doskonale nadającym się do tego celu - w tym procesie odgrywa znaczącą rolę, na bieżąco pokazując i komentując wydarzenia.
Zapoznaj się z bezpłatnym numerem czasopisma!