W samym środku Mlecznej Drogi czai się pożerająca materię bestia, której aktywność może wbrew pozorom uzasadniać istnienie Ziemi i sprzyjających warunków do życia; nieliczna grupa zarażonych HIV nie potrzebuje lekarstw, ponieważ ich układ odpornościowy utrzymuje infekcję pod kontrolą; postęp biotechnologiczny umożliwia poznawanie szczegółów fizjologii dawno wymarłych zwierząt; zdaniem Vincenta Fischettiego wirusy infekujące bakterie, długo niewzbudzające większego zainteresowania badaczy mogą odegrać ważną rolę we współczesnej medycynie.
Gdy inni opisują naukę, nasi autorzy ją tworzą.
"Świat Nauki" jest polską edycją "Scientific American", znanego i cenionego na całym świecie miesięcznika popularnonaukowego o ponad 175-letniej tradycji, wydawanego w kilkunastu wersjach językowych. Poprzez swoje strony internetowe, wydania papierowe i cyfrowe, newslettery i aplikacje dociera do ponad 10 mln ludzi miesięcznie na całym świecie.
Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, stanie współczesnych badań w obszarze techniki i technologii. Jego autorzy będący niekwestionowanymi autorytetami, częstokroć laureatami Nagrody Nobla, w atrakcyjny i przystępny sposób piszą o swoich osiągnięciach i tajnikach warsztatu badawczego, pokazują znaczenie nauki w postępie cywilizacyjnym i jej związki z życiem codziennym.
Trzon każdego numeru tworzy 7-8 obszernych, bogato ilustrowanych artykułów. Większość to tłumaczenia z "Scientific American" lub jego obcojęzycznych edycji. Obok artykułów przewodnich czytelnik znajdzie na naszych łamach felietony z pogranicza nauk przyrodniczych i ścisłych, filozofii oraz nauk politycznych, przeglądy nowinek naukowych, informacje ze środowiska akademickiego oraz recenzje najciekawszych książek popularnonaukowych.