Luke Harding mówi o związkach brytyjsko-rosyjskich; zdaniem byłego korespondenta „Guardiana” w Moskwie nic nie wskazuje na to, aby prowadzący agresywną politykę Kreml miał się zatrzymać.
Adam Balcer rozprawia się z kresowymi mitami: „W Polsce postępuje idealizacja naszych relacji historycznych ze wschodnimi sąsiadami. Najważniejszym przejawem tego zjawiska jest całkowite zanegowanie jakichkolwiek elementów kolonialnych polskiego dziedzictwa na Wschodzie”.
Piotr Oleksy w tekście Zachód potrzebuje Naddniestrza twierdzi: „Kiszyniów i Tyraspol są sojusznikami w grze, której celem jest niedopuszczenie do zjednoczenia Mołdawii z parapaństwem – byłoby ono wbrew interesom obu stron”.
Ponadto w numerze między innymi: Piotr Pogorzelski jedzie na Krym cztery lata po aneksji, a Natalia Bryżko udaje się na Wołyń, aby pokazać, czym region ten jest dzisiaj; Agnieszka Romaszewska-Guzy komentuje polską politykę wschodnią, Zbigniew Rokita opisuje prześladowania karelskiego historyka Jurija Dmitrijewa, Siergiej Kowalow mówi o dziedzictwie radzieckich dysydentów, Jewgienija Biełorusiec o wymazanej pamięci Donbasu, Natig Dżafarli o zmianach zachodzących w Azerbejdżanie, Rafał Wnuk o podziemiu antykomunistycznym w krajach nadbałtyckich.
Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia adresowany jest do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pismo jest miejscem prezentacji i wymiany poglądów osób, które w różnym stopniu wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Zawiera artykuły przedstawiające punkt widzenia autorów polskich i zagranicznych, często odmienny od naszego, ale wart poznania i refleksji.
Swoją tematyką pismo obejmuje zarówno politykę, historię, kulturę, jak i życie codzienne – by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu. Niemal wszystkie ważne wydarzenia, które miały i mają miejsce na wschód od Polski, w jakimś stopniu wpływają także na nasz kraj. Dlatego tak ważne jest, byśmy przyglądali się procesom politycznym, gospodarczym i społecznym dokonującym się w regionie i, przede wszystkim, lepiej poznali własnych sąsiadów. Nowa Europa Wschodnia jest narzędziem doskonale nadającym się do tego celu - w tym procesie odgrywa znaczącą rolę, na bieżąco pokazując i komentując wydarzenia.
Zapoznaj się z bezpłatnym numerem czasopisma!