Maksim Samorukow: „Naszego prezydenta już dawno przestały interesować sprawy wewnętrzne, niemal całą swoją uwagę poświęca sprawom zewnętrznym, walce o pozycję Rosji w świecie. (…) Dopóki Władimir Putin nie dostrzeże w Polsce kogoś, z kim mógłby osobiście dogadać się w kwestiach fundamentalnych, nie będzie z wami rozmawiał”.
Adam Balcer: „Nie powinniśmy z góry odrzucać pojęcia Kresy. (…) Nad Wisłą popularne jest przekonanie o wpływie polskiej kultury na wschodnich sąsiadów, natomiast niewystarczająca jest świadomość, jak bardzo ich kultury wpłynęły na nas”.
Damian Markowski: „Po wydarzeniach ubiegłego roku, kiedy napięcie pomiędzy Polską a Ukrainą w kwestii historii osiągnęło niespotykany poziom, mogłoby się wydawać, że nic gorszego już nie może się zdarzyć. Rzeczywistość zaskoczyła jednak po raz kolejny. Warszawa i Kijów tkwią w klinczu, obwiniając się wzajemnie o zaistniałą sytuację. Czy zatem istnieje droga do wyjścia z impasu?”
Ponadto m.in.: rozmowa z Aleksandrem Radczenką o zmianach na litewskiej scenie politycznej, korespondencja Anety Strzemżalskiej z porewolucyjnej Armenii, esej Marka Budzisza o fałszerstwach rosyjskiej statystyki, reportaże Wojciecha Góreckiego z Azji Centralnej, Michała Milczarka z najdalszych zakamarków Rosji oraz Stasi Budzisz z osetyńskiego Biesłanu i wiele innych materiałów o Europie Wschodniej.
Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia adresowany jest do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pismo jest miejscem prezentacji i wymiany poglądów osób, które w różnym stopniu wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Zawiera artykuły przedstawiające punkt widzenia autorów polskich i zagranicznych, często odmienny od naszego, ale wart poznania i refleksji.
Swoją tematyką pismo obejmuje zarówno politykę, historię, kulturę, jak i życie codzienne – by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu. Niemal wszystkie ważne wydarzenia, które miały i mają miejsce na wschód od Polski, w jakimś stopniu wpływają także na nasz kraj. Dlatego tak ważne jest, byśmy przyglądali się procesom politycznym, gospodarczym i społecznym dokonującym się w regionie i, przede wszystkim, lepiej poznali własnych sąsiadów. Nowa Europa Wschodnia jest narzędziem doskonale nadającym się do tego celu - w tym procesie odgrywa znaczącą rolę, na bieżąco pokazując i komentując wydarzenia.
Zapoznaj się z bezpłatnym numerem czasopisma!