- Wydaje się, że tempo ekspansji Wszechświata rośnie; kosmolodzy tłumaczą to działaniem nowej, niezwykłej postaci energii – tzw. ciemnej energii.
- Syntetyczna hybryda białka i DNA – kwas peptydonukleinowy – może stać się trzonem nowej grupy leków oraz sztucznego życia nieprzypominającego żadnej z jego znanych nam form.
- Tajemnicza choroba pustoszy ule i dziesiątkuje pszczoły, od których zależy zapylenie co trzeciego uprawianego gatunku.
- Człowiek i niektóre naczelne mają lepszą percepcję kolorów niż większość ssaków, a ich widzenie bazuje na istnieniu trzech rodzajów światłoczułych barwników siatkówki oka.
- Lasery półprzewodnikowe mogą świecić w dowolnym kolorze z wyjątkiem zieleni. Jednak być może już wkrótce uzyskamy pełne spektrum, co umożliwi skonstruowanie laserowych wyświetlaczy wideo tak małych, że zmieszczą się w telefonie komórkowym.
- Utworzenie międzynarodowej sieci monitorowania chorób odzwierzęcych budzi nadzieję na zastopowanie ogólnoświatowych epidemii.
Gdy inni opisują naukę, nasi autorzy ją tworzą.
"Świat Nauki" jest polską edycją "Scientific American", znanego i cenionego na całym świecie miesięcznika popularnonaukowego o ponad 175-letniej tradycji, wydawanego w kilkunastu wersjach językowych. Poprzez swoje strony internetowe, wydania papierowe i cyfrowe, newslettery i aplikacje dociera do ponad 10 mln ludzi miesięcznie na całym świecie.
Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, stanie współczesnych badań w obszarze techniki i technologii. Jego autorzy będący niekwestionowanymi autorytetami, częstokroć laureatami Nagrody Nobla, w atrakcyjny i przystępny sposób piszą o swoich osiągnięciach i tajnikach warsztatu badawczego, pokazują znaczenie nauki w postępie cywilizacyjnym i jej związki z życiem codziennym.
Trzon każdego numeru tworzy 7-8 obszernych, bogato ilustrowanych artykułów. Większość to tłumaczenia z "Scientific American" lub jego obcojęzycznych edycji. Obok artykułów przewodnich czytelnik znajdzie na naszych łamach felietony z pogranicza nauk przyrodniczych i ścisłych, filozofii oraz nauk politycznych, przeglądy nowinek naukowych, informacje ze środowiska akademickiego oraz recenzje najciekawszych książek popularnonaukowych.