Mateusz Kubiak: Wokół Nord Stream 2 toczy się wielopłaszczyznowa gra, której stawką są miliardy dolarów, wpływy w regionie, a także partykularne interesy poszczególnych europejskich państw. Co przy tym jasne – tam, gdzie ktoś traci, jednocześnie inny zyskuje. W rezultacie w sprawie budowy gazociągu podzielona jest nie tylko Unia Europejska jako taka, ale także sama Europa Środkowo-Wschodnia, gdzie polska lub słowacka percepcja inwestycji kontrastuje ze zgoła innym nastawieniem Czech czy Węgier.
Ponadto m.in.: Radek Sikorski o polskiej polityce wschodniej, Edward Lucas o postrzeganiu przez Zachód Rosji oraz spraw wschodnich, reportaż Wojciecha Góreckiego o Azji Środkowej, polscy historycy o wpływie konferencji paryskiej 1919 roku na Europę Wschodnią, fragment nowej książki Internat Serhija Żadana.
Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia adresowany jest do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pismo jest miejscem prezentacji i wymiany poglądów osób, które w różnym stopniu wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Zawiera artykuły przedstawiające punkt widzenia autorów polskich i zagranicznych, często odmienny od naszego, ale wart poznania i refleksji.
Swoją tematyką pismo obejmuje zarówno politykę, historię, kulturę, jak i życie codzienne – by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu. Niemal wszystkie ważne wydarzenia, które miały i mają miejsce na wschód od Polski, w jakimś stopniu wpływają także na nasz kraj. Dlatego tak ważne jest, byśmy przyglądali się procesom politycznym, gospodarczym i społecznym dokonującym się w regionie i, przede wszystkim, lepiej poznali własnych sąsiadów. Nowa Europa Wschodnia jest narzędziem doskonale nadającym się do tego celu - w tym procesie odgrywa znaczącą rolę, na bieżąco pokazując i komentując wydarzenia.
Zapoznaj się z bezpłatnym numerem czasopisma!