e-Kiosk.pl - Mówią Wieki 2/2019

czytaj

Mówią Wieki

2/2019 (04.02.2019)

Liczba stron: 84

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
8.50 zł
84,00 zł

Opis

Numer 2/19


Temat miesiąca: Kozacka Ukraina to historia dwóch narodów na przełomie XVI i XVII wieku w czasach największej potęgi Rzeczypospolitej. Opowieść o kozackich buntach i powstaniach snują dwaj wytrawni znawcy tematu Dariusz Milewski i Tomasz Bohun. Historia dawna, ale wciąż żywa – Michał Kopczyński we wstępie pisze: w 1632 roku polscy senatorowie wyjaśnili Kozakom, że są potrzebni Rzeczpospolitej jak włosy i paznokcie, jeśli wyrosną za długie to należy je obciąć. Warto się zastanowić czy u szczytu swej potęgi nasi przodkowie nie popełnili błędu i jakie mogą z tego płynąć wnioski dla teraźniejszości.

Miłość i racja stanu - dwa teksty o fatalnej polityce dynastycznej Wazów i słynnej rolce sztokholmskiej. Ponadto o kandydatce do poślubienia polskiego królewicza Władysława z dynastii Wazów i niezwykłej kobiecie Elżbiecie Stuart pisze Anna Kalinowska. Polityka i miłość także w artykule Galicyjskie echa Meyerlingu ale tym razem w czasach nam bliższych – w końcu XIX wieku.

Do najdawniejszych czasów, bo do roku 1458 p.n.e. sięga Przemysław Nowogórski pisząc o bitwie pod Megiddo, w wyniku której Egipt stał się najpotężniejszym państwem na Bliskim Wschodzie. O prześladowaniu chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim pisze prof. Stanisław Stabryła.

O historii na ekranie pisze Piotr Korczyński w artykule Samuraje kontra rewolwerowcy : niekwestionowanymi mistrzami w mitologizowaniu swej historii pozostają Amerykanie, którzy zaprzęgli do tego swój show-biznes.

O związkach sztuki z polityka znajdziemy tekst poświęcony rzeźbiarzowi Ivanowi Meśteroviczowi , autorowi monumentalnego projektu uczczenia pamięci Józefa Piłsudskiego. O polskich i żydowskich zabytkach Drohobycza i co z nich pozostało pisze prof. Jan Ostrowski.

W dodatku powstającym pod patronatem Polskiej Grupy Zbrojeniowej czytamy: podczas kampanii wrześniowej Polacy zniszczyli ponad tysiąc niemieckich i sowieckich pojazdów pancernych, w większości za pomocą armat Boforsa, ale nie mniej skuteczną bronią skuteczną bronią były karabiny wz.35, czyli słynne Ury. Ich twórcą był Józef Maroszek . O nim i jego znakomitym karabinie pisze Michał Mackiewicz.

W comiesięcznym dodatku Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich przygotowanym we współpracy z NBP znajdziemy dwa teksty wybitnego mediewisty prof. Marka Barańskiego, który pisze: w XIII w. rozpoczęły się w Polsce jedne z najważniejszych reform, jakie miały miejsce w ostatnim tysiącleciu. Przekształciły one gospodarkę, społeczeństwo, a także ustrój. Ponadto artykuł o polskim pieniądzu we wczesnym średniowieczu: choć pierwsi Piastowie wybijali ich mało, to jednak na ziemiach polskich pieniądze nie były rzadkością.

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis