Tematem miesiąca jest historia Iranu. Ten numer powinien przeczytać każdy, kto interesuje się obecnym konfliktem na Bliskim Wschodzie. Prof. Jerzy Rohoziński sięgając do źródeł wyjaśnia zasady szyizmu. Piotr Szlanta pisze o modernizacji kraju za szacha Rezy Pahlawiego, a także oprowadza po zabytkach najpiękniejszego irańskiego miasta – Isfahanu. W tekście Iran w zimnej wojnie autorka analizuje postawę ewolucję polityki tego kraju w sporze między dwoma blokami. Maciej Krawczyk zaś przygląda się dziejom konfliktu z Arabią Saudyjską: 100 lat temu oba państwa właściwie nie istniały, 50 lat temu miały wspólnych sojuszników. Dziś są wrogami.
W artykule Dieta i doping starożytnych Greków autor nie tylko opisuje jak odżywiali się dawni sportowcy, ale podaje też konkretne plany diet i ilość kalorii!
Znajdziemy tu też trzy biografie nietuzinkowych postaci z czasów I RP. O lisowczyku, Idzim Kalinowskim pisze Emil Kalinowski: jego burzliwe życie, to gotowy scenariusz na film przygodowy. To samo można powiedzieć o Krzysztofie Arciszewskim dzielnym żołnierzu, który walczył pod wieloma sztandarami, w wielu krajach, nawet w Brazylii! Szczęsny Czacki większość życia spędził na rodzimym Wołyniu, ale jego żywot był równie burzliwy, bo konsekwentnie prezentował antyrosyjską postawę, a to w XVIII wieku wymagało nie lada odwagi.
Jurij Borisionok próbuje zgłębić tajemnicę działalności sowieckiego agenta w Warszawie w przededniu wybuchu II wojny światowej i na co przeznaczone było pół miliona złotych, które otrzymał do dyspozycji. Szymon Cydzik pisze o prasie czasów Powstania Warszawskiego, a Jacek Sawicki pisze o powojennej misji UNRRA w Polsce.
W dodatku (pod patronatem PGZ) 100 lat polskiej techniki zbrojeniowej Michał Mackiewicz pisze o fabrykach broni II RP: mimo gospodarczego zacofania WP ruszyło do boju w 1939 r. uzbrojone w znacznej mierze w sprzęt z rodzimych fabryk. O tym co po tym przemyśle pozostało w Polsce powojennej traktuje tekst Marcina Wilczka, który stwierdza: Druga wojna nie tylko zahamowała rozwój polskiej zbrojeniówki, ale wręcz cofnęła ją o lata.
W dodatku redagowanym wspólnie z NBP Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich prof. Jacek Matuszewski w syntetyczny sposób przedstawia Podstawy finansowe państwa średniowiecznego, a także wpływ zmiany sposobu wojowania na finanse państwowe. W drugim z artykułów przeczytamy o Ludwiku Węgierskim, królu którego polscy historycy traktowali jako obcego, choć był wnukiem Władysława Łokietka i raczej nie cenili jako władcę. Czy słusznie?
Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka