Dorobek naukowy Ryszarda Torzeckiego wpisał się na trwałe do polskiej historiografii. Nie wyobrażam sobie, że jakikolwiek badacz mógłby bez odwołania do prac Torzeckiego napisać książkę o dwudziestowiecznych relacjach polsko-ukraińskich. Nie zdążył napisać książki o latach trzydziestych XX wieku, co do dziś jest odczuwalnym brakiem. Był takim typowym profesorem, skłonnym do długich opowieści, nie zawsze zrozumiałych dla słuchaczy. Przypomnijmy, że w końcu lat sześćdziesiątych XX wieku prawie nikt się nie orientował w tej tematyce, dlatego, kiedy na przykład wymieniał kolejne nazwiska działaczy OUN, to tylko on wiedział, o kim mowa – Ryszarda Torzeckiego wspomina Grzegorz Motyka.
Ponadto m.in.: Wojciech Górecki o Nursułtanie Nazarbajewie, wywiad z rzecznikiem sztabu Zełenskiego Dmitrijem Razumkowem, Antoni Radczenko o Dalii Grybauskaitė, Marcin Kaczmarski o stosunkach rosyjsko-chińskich, cykl tekstów o Armenii.
Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia adresowany jest do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pismo jest miejscem prezentacji i wymiany poglądów osób, które w różnym stopniu wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Zawiera artykuły przedstawiające punkt widzenia autorów polskich i zagranicznych, często odmienny od naszego, ale wart poznania i refleksji.
Swoją tematyką pismo obejmuje zarówno politykę, historię, kulturę, jak i życie codzienne – by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu. Niemal wszystkie ważne wydarzenia, które miały i mają miejsce na wschód od Polski, w jakimś stopniu wpływają także na nasz kraj. Dlatego tak ważne jest, byśmy przyglądali się procesom politycznym, gospodarczym i społecznym dokonującym się w regionie i, przede wszystkim, lepiej poznali własnych sąsiadów. Nowa Europa Wschodnia jest narzędziem doskonale nadającym się do tego celu - w tym procesie odgrywa znaczącą rolę, na bieżąco pokazując i komentując wydarzenia.
Zapoznaj się z bezpłatnym numerem czasopisma!