Historia konfliktu polsko-litewskiego: Litwini potępili zajęcie Wilna przez Polaków w 1920 r., ale sami w identyczny sposób weszli w posiadanie Kłajpedy; dwudziestoletni konflikt polsko-litewski zakończyło trzecie polskie ultimatum skierowane do władz w Wilnie; Stanisław Narutowicz, brat Gabriela, jak nikt inny rozumiał Polaków i Litwinów – odrzucili go jedni i drudzy; władza sowiecka postawiła w Azji na religię i nacjonalizm; Jakuci, największy naród Syberii, trzykrotnie zrywał się do powstania przeciwko Sowietom; dzięki odwadze i fortelowi Eugeniusza Łazowskiego tysiące ludzi uniknęło wywózek do Niemiec i obozów.
Wydawany od kwietnia 2012 roku miesięcznik Uważam Rze Historia jest wiodącym na polskim rynku wydawniczym czasopismem popularno naukowym o profilu historycznym. Jego kompozycja strukturalna, układ artykułów i wybór ilustracji opiera się na najlepszych wzorach amerykańskich i angielskich magazynów historycznych takich jak History Today, Brytish Heritage czy Smithsonian.
Najnowszą specjalnością naszego miesięcznika są numery o częściowo monograficznym charakterze, w których skupiamy się wielowątkowo na wydarzeniach lub postaciach, które odcisnęły swoje piętno w dziejach świata. Redakcja współpracuje ze stałym zespołem autorów o liczących się nazwiskach w dyscyplinie historycznej i cenionych na całym rynku prasowym. Jesteśmy także otwarci na młode talenty, którym zapewniamy debiut publicystyczny i rozwój na łamach naszego pisma.
Wraz z ewolucją tej gazety rośnie jej stała i oddana grupa sympatyków. Wzrost sprzedaży i zainteresowania poszczególnymi numerami Uważam Rze Historia z miesiąca na miesiąc pozwala nam wyznaczyć sobie za cel zdobycie pozycji najpoczytniejszego periodyku o charakterze historycznym na polskim rynku prasowym.