Książka ukraińska, wydana w języku ukraińskim stała się nieodłącznym elementem naszego kulturalnego i społecznego życia. Żeby zrozumieć tę olbrzymią różnicę, ten kontrast w stosunku do pierwszych – ale również kolejnych – lat niepodległości, wystarczy wstąpić do którejś z wielu księgarni, na przykład należącej do sieci „Je”, zobaczyć całą tę rozmaitość tytułów, autorów, ogromną ilość tłumaczeń – mówi w wywiadzie udzielonym NEW Jurij Andruchowycz.
Ponadto m.in.: Timothy Snyder o historii i pamięci, Wacław Radziwinowicz o protestach w Rosji, Ewelina Dobrowolska o Polakach na Litwie, Miłosz Szymański o Mołdawii, Krystyna Zachwatowicz-Wajda o Józefie Czapskim.
Dwumiesięcznik Nowa Europa Wschodnia adresowany jest do wszystkich zainteresowanych problematyką Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Centralnej. Pismo jest miejscem prezentacji i wymiany poglądów osób, które w różnym stopniu wpływają na polską i europejską politykę wschodnią. Zawiera artykuły przedstawiające punkt widzenia autorów polskich i zagranicznych, często odmienny od naszego, ale wart poznania i refleksji.
Swoją tematyką pismo obejmuje zarówno politykę, historię, kulturę, jak i życie codzienne – by pokazać możliwie najpełniejszy obraz regionu. Niemal wszystkie ważne wydarzenia, które miały i mają miejsce na wschód od Polski, w jakimś stopniu wpływają także na nasz kraj. Dlatego tak ważne jest, byśmy przyglądali się procesom politycznym, gospodarczym i społecznym dokonującym się w regionie i, przede wszystkim, lepiej poznali własnych sąsiadów. Nowa Europa Wschodnia jest narzędziem doskonale nadającym się do tego celu - w tym procesie odgrywa znaczącą rolę, na bieżąco pokazując i komentując wydarzenia.
Zapoznaj się z bezpłatnym numerem czasopisma!