Jak co miesiąc „Mówią wieki” pisze o dawnych zarazach – tym razem Ewa Danowska opisuje Epidemie w dawnym Krakowie i przypomina ówczesne metody leczenia: mimo postępu medycyny w czasie paniki wywołanej zarazą stosowano odwieczne metody, rzekomo skuteczne, np. zagrzebywanie się w gnoju…
Jan Błachnio pisze o futbolu w Cesarstwie austrowęgierskim, w tekście Piotr Goltza Casting na króla przeczytamy o kandydatach do obsadzenie polskiego tronu w czasach wielkiej wojny.
Maria Falińska w swym felietonie pisze o konsumpcji piwa w średniowiecznej Europie i stwierdza, że był to napój łączący wszystkie stany, pociecha w trudnych chwilach, bo w czasach np. zarazy albo uciekano w ascezę, albo przeciwnie – pito w nadmiarze.
W dodatku Ludzie i pieniądze: 1794 – 1914 poznamy sylwetki dwóch wybitnych finansistów : Leopolda Kronenberga i Jana Blocha. Dowiemy się jak wiele ich łączyło, choć byli zażartymi konkurentami. Andrzej Żor, wytrawny znawca epoki stawia tezę: 1870 rok, to data przełomowa dla kapitalizmu w Królestwie Polskim. Budowę kapitalizmu w Polsce można podzielić na 4 fazy. Pierwsza to rozwinięcie kapitału kupieckiego, druga – dzierżawa przez kapitał prywatny monopoli skarbowych, faza trzecia jest związana z inwestycjami kolejowymi, a ostatnia to inwestowanie w takich dziedzinach jak górnictwo, hutnictwo, przemysł metalowy i włókiennictwo…
Oba teksty są także znakomitym uzupełnieniem głównej tematyki tego wydania. Dodatek powstał we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka