W środku m.in. artykuł „Morze, nasze morze” Jana Marcina Węsławskiego, który pisze „Wszyscy wiedzą, że Polska ma dostęp do morza, ale że Bałtyk stanowi 11% terytorium RP – to już nie każdy wie”. Prof. Węsławski pisze o utrwalonym „czarnym PR” Bałtyku „w oczach społeczeństwa (nie tylko polskiego) zapisał się obraz Morza Bałtyckiego jako najbardziej zanieczyszczonego na świecie, wręcz miejsca katastrofy ekologicznej”, przedstawia problemy Bałtyku, przestrzeń morską, gatunki obce na Bałtyku oraz wartości tego morza. Podkreśla fakt pojawienia się możliwości realizacji w najbliższym czasie wielu inwestycji – farm wiatrowych, wierceń, kabli, rurociągów czy marin.
W całości dostępny jest również artykuł „Droga Unisław Śląski – Sokołowsko niezgodna z prawem” Krzysztofa Okrasińskiego o odmowie wydania zgody na budowę drogi w Górach Kamiennych na Dolnym Śląsku ze względu na wynik wykonanej przez inwestora ekspertyzy, która jednoznacznie wskazała na to, że planowana droga znacząco negatywnie wpłynie na przyrodę oraz artykuł „Klęska ekologicznego urodzaju” Iwony Kukowki relacjonujący przebieg naukowo-społecznej debaty na temat nt. planów zagospodarowania wyrobisk podolomitowych w Bytomiu Suchej Górze.
W lipcowo-sierpniowym numerze DŻ ponadto:
- recenzja „Atlas siedlisk dna polskich obszarów morskich” Andrzeja Ginalskiego
- artykuł „Bałtyk – droga do odrodzenia. Rezerwaty Morskie na Bałtyku” Katarzyny Guzek
- wywiad „Mityczna kraina Antarktyki” z Mikołajem Golachowskim
- artykuł „Bez kompromisów w obronie morskiej fauny” Olgierda Dilisa
- recenzja „Przyroda i ludzie współtwórcami klimatu” Ludwika Tomiałojcia
- tekst „Beskid Niski. Widziane z Wysowej-Zdroju” Jakuba Michalcewicza
- tekst „Ratowanie świata” Sensei Sunyi Kjolhede
- tekst „Góry Świętokrzyskie” Ryszarda Kulika
- felieton „Srebrny jeleń” Juraja Lukáča
- felieton „Czy rozwój zrównoważony jest właściwą drogą” Ryszarda Kulika
- felieton „My, Oni i naukowiec z Oxfordu” Janusza Korbela
- Wieści z kraju
- Wieści ze świata.
Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.
Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.
Na łamach pisma dowiesz się o:
- najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
- miejscach eksploatacji środowiska;
- poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
- filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
- poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.
Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.
Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!
Sprawdź bezpłatne wydanie "Dzikiego Życia".