Na zbrodnię chcemy spojrzeć także oczami popkultury. O to, czy wciąż chętnie czytamy kryminały, pyta swoich rozmówców Natalia Szostak. Opowiadania z kryminałem w tle napisali Gaja Grzegorzewska i Wojciech Chamier-Gliszczyński.
Pismo. Magazyn Opinii. Wokół Zbrodni i Kary. Wydanie specjalne 2/2023
Katarzyna Kazimierowska – Z jak zbrodnia
Jacek Dehnel – Galeria: Album fotograficzny przestępców
Gaja Grzegorzewska – Niech po wieczność w piekle płonie
Katarzyna Kazimierowska – Poza zbrodnią i karą (rozmowa z Marią Ejchart)
Julia Lachowicz-Nowińska – Jak założyć kotu dzwonek
Michał Romański – Czego o sobie nie wiemy
Tad Friend – Polowanie na przemytników
Wojciech Brzoska – modlitwa wigilijna
Natalia Szostak – Zatrzaśnięci w trumnie
Wojciech Chamier-Gliszczyński – Yorkshire terrier
Krystyna Miłobędzka – Umieszczona sobie dnia tego i tego między rodzicami
Wydanie specjalne miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii”.
Magazyn to wyjątkowy projekt medialny, realizowany pro publico bono. Miesięcznik „Pismo” wyróżnia wnikliwość, rzetelność i apolityczność publikowanych tekstów. Tworzą dla niego wybitni autorzy reportaży, esejów, prozaicy i poeci, fotograficy i ilustratorzy. „Pismo” stawia na tzw. long read, czyli obszerne, wnikliwe teksty, które unikają powierzchownych analiz i pospiesznych sądów. Przywiązuje duże znaczenie do weryfikacji faktów we wszystkich tekstach.
„Pismo” jest projektem skierowanym do osób poszukujących jakościowych reportaży poświęconych sprawom krajowym i zagranicznym oraz ludzi zainteresowanych najważniejszymi trendami w kulturze, nauce, technologii i gospodarce oraz ideami kształtującymi współczesne rozwiązania społeczne i polityczne. „Pismo” stawia na obszerne, wnikliwe teksty, które unikają powierzchownych analiz i pospiesznych sądów. Przyglądamy się w nich najważniejszym zjawiskom współczesności i próbujemy odnieść teksty kultury, które o nich mówią, do naszej codzienności. Rozmawiamy z ludźmi, którzy kształtują nasze społeczeństwo i formułują ideowe ramy rzeczywistości, w której funkcjonujemy. W efekcie treści w „Piśmie” stanowią unikalne połączenie faktu, literatury, obrazu oraz humoru.