e-Kiosk.pl - Dzikie Życie 10/2009

czytaj

Dzikie Życie

10/2009 (05.10.2009)

Liczba stron: 40

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
4.00 zł
60,00 zł

Opis

W środku m.in. artykuł „Na straży dzikiej przyrody” Grzegorza Bożka i Radosława Szymczuka – autorzy piszą „Dwadzieścia lat temu w gronie osób zafascynowanych filozofią Arne Naessa, buddyjskim ślubowaniem wyzwolenia wszystkich istot i zainspirowanych tekstem Sigmunda Kvaløya „Ekofilozofia i ekopolityka” na stałe zagościła nazwa Pracowni na rzecz Wszystkich Istot”. Artykuł prezentuje historyczne ujęcie istnienia stowarzyszenia, obchodzącego w październiku br. 20. jubileusz. Podkreślają, że „U podstaw Pracowni leżała przede wszystkim troska o zagrożony świat dzikiej przyrody” oraz „Sednem pracy stowarzyszenia od samego początku były i pozostały do dzisiaj kampanie dla ochrony cennych miejsc przyrodniczych”. Szczegółowo omówione są działania dla Doliny Wapienicy, Puszczy Białowieskiej, dużych drapieżników, Turnickiego Parku Narodowego, Góry Św. Anny i Tatr.

W całości dostępny jest również artykuł „Z piłą motorową rezerwatom na pomoc” Adama Bohdana i Marty Popławskiej o działaniach puszczańskich nadleśnictw, które utrzymują, że przyroda w rezerwacie Szafera nie utrzyma się bez ich pomocy, dlatego „leśnicy chcą „pomóc” rezerwatom, wycinając w nich drzewa” oraz artykuł „Park narodowy – szansą dla Mazur!” Krzysztofa A. Worobca będący relacją z konferencji „Mazurski Park Narodowy – szansą dla Mazur” z czerwca br., na której przedstawiono doświadczenia z istniejących parków narodowych, plusy i minusy, ograniczenia i korzyści wynikające z utworzenia i istnienia parku narodowego.

W numerze na uwagę zasługuje cykl pięciu wywiadów z ludźmi tworzącymi kiedyś i obecnie Pracownię na rzecz Wszystkich Istot – założycielem Pracowni Januszem Korbelem, Markiem Styczyńskim, Jackiem Zacharą, Dariuszem Matusiakiem oraz obecnym prezesem Radosławem Ślusarczykiem.

W październikowym numerze DŻ ponadto:

  • artykuł „Aby zachować dzicz” Zarząd Pracowni na rzecz Wszystkich Istot
  • wywiad „Broniąc przyrody – bronimy siebie” z Januszem Korbelem
  • wywiad „Ochrona przyrody to sfera kultury” z Markiem Styczyńskim
  • wywiad „Rozglądam się wokół swojego domu” z Jackiem Zacharą
  • wywiad „Wiedziałem, że muszę coś zrobić na rzecz Matki Ziemi” z Dariuszem Matusiakiem
  • wywiad „Dzika przyroda potrzebuje obrońców” z Radosławem Ślusarczykiem, prezesem Pracowni
  • artykuł „Białowieża: Stop wycince!” Adama Bohdana i Radosława Szymczuka
  • tekst „Mierzeja Wiślana” Ryszarda Kulika
  • felieton „Jam session” Juraja Lukáča
  • felieton „Kim jest ekolog?” Ryszarda Kulika
  • felieton „Trudna sztuka pisania rzetelnie” Janusza Korbela
  • Wieści z kraju
  • Wieści ze świata



Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.

Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.

Na łamach pisma dowiesz się o:

  • najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
  • miejscach eksploatacji środowiska;
  • poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
  • filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
  • poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.


Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.

Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!

Sprawdź bezpłatne wydanie "Dzikiego Życia".

czytaj więcej zwiń opis