W grudniowym numerze wsłuchujemy się w historie osób niedzietnych z wyboru: kim są, co stoi za ich decyzją o nieposiadaniu potomstwa, jak wygląda życie wolne od dzieci. Sprawdzamy również, ile jest prawdy w opowieściach o rychłym końcu systemu emerytalnego w Polsce. Zaglądamy do zachodniego sąsiada, by zrozumieć, jakie są źródła końca ery stabilności politycznej Niemiec. Poznajemy historię Jodie Foster, outsiderki z Hollywood, o drodze do życia na własnych zasadach. Razem z Izabelą Dłużyk, wyróżnioną przez BBC dokumentalistką dźwięków, ruszamy w dźwiękową podróż po świecie. A pod choinkę – opowiadanie Łukasza Orbitowskiego.
W najnowszym wydaniu polecamy również:
– fotoreportaż Julii Zabrodzkiej o osobach, które zdecydowały się na życie bez potomstwa,
– wiersze Wioletty Grzegorzewskiej i Marty Podgórnik,
– żarty rysunkowe Henryka,
– apteczkę francuskiego filozofa i socjologa, Didiera Eribona.
Pismo. Magazyn Opinii. 12/2024
Karolina Lewestam – Czy można spać z mężem przyjaciółki? – Rozmowy z K.
Wioletta Grzegorzewska – Gruszka
Amadeusz Świerk – Łukasz – W Kadrze z cyklu Jedni z nas
Łukasz Orbitowski – Bracie, bracie
Henryk – Żarty rysunkowe
Ewa Pluta – Wolne od dzieci
Rafał Rutkowski – Podpis
Julia Zabrodzka – A ty masz dzieci?
Kamil Fejfer – Nie taki ZUS straszny, jak go malują
Karol Janoś – Niemcy się chwieją
Beata Pytko – Safe Sapce Ship
Mateusz Roesler – Apteczka. Co w niej trzyma Didier Eribon?
Jordan Kisner – Samotność Jodie Foster
Łukasz Pilip – Z Pismem u Izabeli Dłużyk, pani od ptaszków
Marta Podgórnik – śnieg retrospekcja
Zofia Płoska-Czartoryska – W Ramach Pisma: Cecilia Vicuña. Quipu menstruacyjne (krew lodowców)
Adelajda Truścińska – Uważajcie na fałszywych proroków
Zuzanna Kowalczyk – À propos niedzietności
„Pismo. Magazyn opinii” to wyjątkowy projekt medialny, realizowany pro publico bono. Miesięcznik „Pismo” wyróżnia wnikliwość, rzetelność i apolityczność publikowanych tekstów. Tworzą dla niego wybitni autorzy reportaży, esejów, prozaicy i poeci, fotograficy i ilustratorzy. „Pismo” stawia na tzw. long read, czyli obszerne, wnikliwe teksty, które unikają powierzchownych analiz i pospiesznych sądów. Przywiązuje duże znaczenie do weryfikacji faktów we wszystkich tekstach.
„Pismo” jest projektem skierowanym do osób poszukujących jakościowych reportaży poświęconych sprawom krajowym i zagranicznym oraz ludzi zainteresowanych najważniejszymi trendami w kulturze, nauce, technologii i gospodarce oraz ideami kształtującymi współczesne rozwiązania społeczne i polityczne. „Pismo” stawia na obszerne, wnikliwe teksty, które unikają powierzchownych analiz i pospiesznych sądów. Przyglądamy się w nich najważniejszym zjawiskom współczesności i próbujemy odnieść teksty kultury, które o nich mówią, do naszej codzienności. Rozmawiamy z ludźmi, którzy kształtują nasze społeczeństwo i formułują ideowe ramy rzeczywistości, w której funkcjonujemy. W efekcie treści w „Piśmie” stanowią unikalne połączenie faktu, literatury, obrazu oraz humoru.