W środku m.in. artykuł „Niekończąca się historia, czyli wycinanie alei przydrożnych” Krzysztofa A. Worobca – autor pisze o dewastacji i wycinaniu alei przydrożnych i miejskich „Wraz z unicestwianiem alei, następuje trwałe zubożenie krajobrazu”. Autor analizuje przykłady łamania prawa w skali całego kraju oraz podejmuje kwestie prawne dotyczące drzew przydrożnych „W kwietniu 2004 r. wraz z nową ustawą o ochronie przyrody weszły w życie przepisy zezwalające na niekontrolowaną wycinkę drzew przydrożnych”. Przedstawia sytuację ochrony drzew zagranicą, głównie w Niemczech oraz przedstawia również obszerne propozycje wprowadzenia zmian ustawy o ochronie przyrody w zakresie usuwania drzew przydrożnych. „Należy zmienić przepisy prawne, które niedostatecznie chronią aleje przed decyzjami osób niekompetentnych” – dodaje Worobiec.
W całości dostępny jest również artykuł „Ekologizm kontra chrześcijanizm” Adama Pawła Kubiaka, autor pisze „czytając lub słuchając wypowiedzi zaangażowanych eko-aktywistów, można odnieść wrażenie, że w ich środowisku ocena chrześcijaństwa jest negatywna” – punktem wyjścia do podjętych rozważań dla autora jest tekst Olgi Tokarczuk pt. „Maski zwierząt” oraz felieton „Po co są aleje?” Janusza Korbela – „krajobraz ogołocony z drzew jest wstrętny, prostacki i jest świadectwem takich samych nas”.
W listopadowym numerze DŻ ponadto:
- artykuł „1000 kierowców, 100 wypadków, 350 drzew, 1 inicjator” Krzysztofa Okrasińskiego
- artykuł „Czy drogowcy mogą być sojusznikiem przyrodników?” Piotra Tyszko-Chmielowca
- tekst „Aleje to wartość” Grzegorza Bożka
- artykuł „Stóg Izerski – dwa lata biurokracji przyczyną szkody w środowisku” Krzysztofa Okrasińskiego
- artykuł „Edukacja ekologiczna decydentów” Ludwika Tomiałojcia
- artykuł „Przyrodnicze sanktuarium świata” Stanisława Jaromiego
- tekst „Konsupcjonizm i populacja” Mohammada Tajerana
- felieton „Spadały gwiazdy” Juraja Lukáča
- felieton „Czy człowiek oddzielił się od przyrody?” Ryszarda Kulika
- wieści z kraju
- wieści ze świata.
Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.
Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.
Na łamach pisma dowiesz się o:
- najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
- miejscach eksploatacji środowiska;
- poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
- filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
- poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.
Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.
Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!
Sprawdź bezpłatne wydanie "Dzikiego Życia".