W całości dostępny jest również artykuł „Areny sportowe w parkach narodowych” Krzysztofa Okrasińskiego. Autor pisze w nim o zagrożeniach, jakie stwarzają dla parków narodowych zawody sportowe odbywające się na ich terenie – „Tylko w 2009 r. na terenie polskich parków narodowych odbyło się kilkadziesiąt większych zawodów sportowych, nie mówiąc o setkach pomniejszych imprez”. Artykuł szczegółowo analizuje odpowiedzi dyrekcji wszystkich górskich parków narodowych na pytania wystosowane przez Pracownię dotyczące organizacji imprez sportowych na podległych im obszarach chronionych. W numerze znajduje się także felieton „Dlaczego miejscowi nie chcą chronić tego, co mają u siebie?” Ryszarda Kulika – „Wielu (zbyt wielu) górali chętnie zamieniłoby Tatry na dobrze prosperujący lunapark, gdzie nowoczesny turysta może wygodnie i bezwysiłkowo doświadczyć „piękna i majestatu gór”. Puszczę Białowieską miejscowa ludność traktuje jak zwykły las gospodarczy, który przede wszystkim ma dostarczać surowca drzewnego czy leśnych płodów.” – pisze Kulik.
W grudniowo-styczniowym numerze DŻ ponadto:
- artykuł „Refleksja nad Naturą 2000” Łukasza Łuczaja
- artykuł „Ochrona przyrody – przyszedł czas na zmiany” Juraja Lukáča
- artykuł „Puszcza Białowieska: fakty i deklaracje ministra” Adama Bohdana
- wywiad „Największą przygodą było fotografowanie dzikiego wilka w Polsce” z Grzegorzem Leśniewskim
- artykuł „Genocyd wilków i ich ochrona w Rosji, na Białorusi i Ukrainie” Władimira Borejki
- tekst „20 lat minęło” Grzegorz Bożka
- tekst „Czarna lista firm” Radosława Szymczuka
- tekst „Antymigawka” Ryszarda Kulika
- felieton „Boży kościół” Juraja Lukáča
- felieton „Ile krów na pastwisku?” Janusza Korbela
- Wieści z kraju
- Wieści ze świata
Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.
Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.
Na łamach pisma dowiesz się o:
- najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
- miejscach eksploatacji środowiska;
- poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
- filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
- poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.
Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.
Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!
Sprawdź bezpłatne wydanie "Dzikiego Życia".