W środku m.in. artykuł „Karkonosze pod naporem inwestycji” Krzysztofa Okrasińskiego. Autor pisze o nowych inwestycjach w Karkonoszach – „Plany ekspansji narciarstwa w Karkonoszach są ambitne. Nowe koleje i wyciągi, nowe nartostrady, nowe hotele. Prócz tego – rozbudowa istniejących tras i urządzeń. Gdzie jest granica „białego szaleństwa”? Czy Karkonosze są zagrożone zdominowaniem przyrody przez narciarstwo?”. Artykuł prezentuje szereg nowych planowanych inwestycji: Szrenica, Jagniątków, Biały Jar, Kopa, Izbica, Czoło i Sulica. Okrasiński poddaje w wątpliwość zasadność obecnego kierunku rozwoju Karkonoszy – „Wydaje się, że chaotycznie postępujący rozwój regionu i związana z nim potężna ingerencja w przyrodę nie idą w parze z poszanowaniem obszaru przyrodniczego o międzynarodowej randze”.
W całości dostępny jest również artykuł „30 lat Patrona Ekologów” Krzysztofa Wojciechowskiego o uroczystej sesji poświęconej 30-leciu ogłoszenia św. Franciszka Patronem Ekologów, która odbyła się w listopadzie 2009 r. w Krakowie. Autor dzieli się swoimi refleksjami na temat kondycji ruchu franciszkańskiego w Polsce oraz skrótowo prezentuje polskie korzenie ekologii chrześcijańskiej. W numerze znajduje się także felieton „Co może minister?” Ryszarda Kulika – „Gdybym tak był ministrem środowiska… ech, utworzyłbym nowe parki narodowe i powiększył istniejące, wzmocniłbym sieć NATURA 2000, zakazał polowań, upraw GMO, budowy infrastruktury w miejscach cennych przyrodniczo. Zrobiłbym też jeszcze wiele innych rzeczy, o których wolę jednak tutaj nie pisać. I co? I prawdopodobnie już nazajutrz nie byłbym ministrem środowiska” – pisze Kulik.
W lutowym numerze DŻ ponadto:
- wywiad „Chcemy powiększać park narodowy” z dyrektorem Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzejem Rajem
- artykuł „Nielegalny wyciąg Czarny Groń w prokuraturze” Radosława Ślusarczyka i Grzegorz a Bożka
- artykuł „Cięcie Puszczy pod znakiem FSC” Adama Bohdana
- artykuł „Fikcyjna ochrona ogranicznika płucnika (Lobaria pulmonaria) w Lasach Państwowych” Adama Bohdana
- artykuł „Ekologia i wolność w jednym stały domu” Remigiusza Okraski
- felieton „Kontrasty” Juraja Lukáča
- artykuł „Powrót do Nepalu, czyli jak sprawić, żeby kampania nie ustała” Mohammada Tajerana
- felieton „Przestarzały park maszyn” Janusza Korbela
- Wieści z kraju
- Wieści ze świata
Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.
Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.
Na łamach pisma dowiesz się o:
- najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
- miejscach eksploatacji środowiska;
- poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
- filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
- poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.
Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.
Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!
Sprawdź bezpłatne wydanie "Dzikiego Życia".