e-Kiosk.pl - Dzikie Życie 6/2014

czytaj

Dzikie Życie

6/2014 (05.06.2014)

Liczba stron: 40

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
5.00 zł
60,00 zł

Opis

Czerwiec 2014

W czerwcu 1994 roku ukazał się pierwszy numer biuletynu informacyjnego Pracowni na rzecz Wszystkich Istot – ruchu głębokiej ekologii – Dzikie Życie. Dziś ukazuje się 240 numer Miesięcznika Dzikie Życie, dojrzałego pisma, które mimo upływu czasu konsekwentnie odwołuje się do swoich korzeni. W jubileuszowym numerze redaktorzy Miesięcznika Dzikie Życie dzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi pisma – twórca i pierwszy redaktor Janusz Korbel oraz kolejni – Remigiusz Okraska i Radosław Szymczuk. W artykule otwierającym jubileuszowy numer „Dziczejemy od 20 lat”, obecny redaktor naczelny, Grzegorz Bożek, pisze: „Ponad 3600 artykułów, felietonów, wywiadów, raportów, prawie 500 autorów z Polski i zagranicy. Niezłe wyniki, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę to, że »Dzikie Życie« praktycznie zawsze było tworzone w iście partyzanckich warunkach” oraz dodaje „Dzisiaj Miesięcznik Dzikie Życie stara się nadążać za wszystkimi kluczowymi tematami i problemami w obrębie ochrony przyrody, głównie dzikiej, ale nie ucieka także od tematów z obrzeży”.

Obok tematu 20-lecia Miesięcznika Dzikie Życie w numerze można przeczytać o: klimacie – zmianach stężenia CO2, ptakach i krwawym niebie Libanu oraz końcu gry olimpiady w Krakowie.

W czerwcowym numerze DŻ ponadto:
„Narodziny” Janusza Korbela Wstęp do pierwszego numeru DŻ „Ratujmy puszczę” „Dzikość, pierwotność, naturalność – czy jeszcze ważne w ochronie przyrody” Andrzeja Jermaczka „Stężenie CO2 – jak zmieniało się na przestrzeni wieków?” Marcina Popkiewicza „Krwawe niebo Libanu” Marca Rogera „Nieprzerwana masakra wędrówek ptaków” Andrea Rutigliano „O gniazdach i gniazdowaniu słów kilka” Joanny Rosenberger „Olimpiada: koniec gry” Grzegorza Bożka „Sprzeciw wobec kartezjańskiego paradygmatu i obiegowych stereotypów o zwierzętach. Uwagi o książce Honoraty Korpikiewicz »Biokomunikacja. Jak zwierzęta porozumiewają się ze światem«” Justyny Tymienieckiej-Suchanek „Śladami legend i wykopalisk” Janusza Korbela „Uciec od polityki” Roberta Jurszo „Nie każdy musi znać się na biologii i ekologii” Piotra Skubały „Trzy poziomy wpływu” Ryszarda Kulika Wieści z kraju Wieści ze świata Ścinki

Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.

Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.

Na łamach pisma dowiesz się o:

  • najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
  • miejscach eksploatacji środowiska;
  • poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
  • filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
  • poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.


Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.

Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!

Sprawdź bezpłatne wydanie "Dzikiego Życia".

czytaj więcej zwiń opis