W środku m.in. artykuł „Wiatraki: za dużo tego dobrego” Przemysława Chylareckiego o negatywnym wpływie farm wiatrowych na zwierzęta, odporności inwestorów i deweloperów na dane przedstawiające oddziaływanie farm na zwierzęta oraz o wykonywanych raportach oddziaływania tych inwestycji na środowisko. Autor pisze „Siłownie wiatrowe stały się obecnie jednym z symboli nowoczesności i rozwoju. Jednocześnie jednak budowa farm wiatrowych coraz częściej generuje spory i konflikty. Wiatraki mają też ciemną stronę swojej mocy związaną z oddziaływaniami na środowisko przyrodnicze, przede wszystkim na ptaki i nietoperze”.
W całości dostępny jest również artykuł „Otwartość dialogu w konsultacjach społecznych” Krzysztofa Okrasińskiego o problemach realizowania konsultacji społecznych. Autor pisze o trzech metodach stosowanych wobec społeczeństwa: ignorowaniu, „braniu na dialog” oraz ośmieszaniu i zastraszaniu oraz felieton „Czy biocentryzm jest groźny dla człowieka?” Ryszarda Kulika, w którym autor przygląda się zarzutom formułowanym wobec biocentryzmu i konfrontuje je z rzeczywistymi założeniami tej etyki.
W czerwcowym numerze DŻ ponadto:
- „Problemy z elektrowniami wiatrowymi” Paweł Bździak
- „RDLP Białystok bez certyfikatu FSC” Adama Bohdana
- „Będziem topić w bagnie” Adama Bohdana
- „Izbica. Zalążek zmian w systemie strategicznych ocen oddziaływania na środowisko” Krzysztofa Okrasińskiego
- „Greenpeace w obronie lasów deszczowych i orangutanów” Iwo Łosia
- „Kultura i natura” wywiad z Remigiuszem Okraską
- „Lato. Prawo do łobuzerki” Tomka Korycika
- „Zapomniana dzika przyroda na przychaciu” Łukasza Łuczaja
- „O zachwycie naturą i konstruktywnej nudzie” wywiad z Richardem Louvem
- „Jak Skukam uratował mi życie” Juraja Lukáča
- „Dlaczego warto pytać o przyczyny kryzysu ekologicznego” Janusza Korbela
- Wieści z kraju
- Wieści ze świata
Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.
Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.
Na łamach pisma dowiesz się o:
- najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
- miejscach eksploatacji środowiska;
- poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
- filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
- poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.
Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.
Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!
Sprawdź bezpłatne wydanie "Dzikiego Życia".