W środku m.in. artykuł „Marsze śledzi przez Ryf Mew” Andrzeja Ginalskiego o negatywnym wpływie imprezy Marsz Śledzia na Ryf Mew – piaszczysty wał rozciągający się na linii Rewa – Kuźnica. Autor pisze „Jeśli organizatorom udałoby się osiągnąć zakładany cel uczynienia z ryfu atrakcji na miarę Morskiego Oka, to nietrudno sobie wyobrazić, jakie przyniosłoby to skutki środowiskowe” .
W całości dostępny jest również artykuł wywiad z dr. Andrzejem Jermaczkiem „Niewyuczalność pomieszana z cwaniactwem” o niedawnych powodziach – „W kwestii powodzi wydajemy się niewyuczalni. Od dziesiątków lat politycy, hydrotechnicy i wszelkiej maści technokraci powtarzają jak mantrę, że wały, tamy, coraz to wyższe, gigantyczne zbiorniki i budowle hydrotechniczne, uchronią nas od powodzi. Społeczeństwo, choć w innych sprawach podejrzliwe, w to akurat wierzy.” oraz felieton „Czy przed powodzią trzeba się bronić?” Ryszarda Kulika, w którym autor pisze o ludzkiej „wojnie z rzekami” – „Powódź jest wyłącznie zjawiskiem ludzkim. Jest skutkiem naszych własnych działań – nadmiernych skłonności do bronienia się przed życiem i jego różnorodnością”.
W lipcowo-sierpniowym numerze DŻ ponadto:
- „Bogactwo ryfu” wywiad z Iwoną Pawliczką
- „Znowu nas zalało” Grzegorza Bożka
- „Zgnilizna, grzyby i robaki” Adama Bohdana
- „Dobór nienaturalny” Janusza Korbela
- „Przyroda skłania człowieka ku dobru” wywiad z prof. Władimirem W. Gołubkowem
- „Puszcza – zagrożone refugium porostów” Adama Bohdana
- „Sztuka wygładzania dokumentacji środowiskowej dla inwestycji w Karkonoszach” Krzysztofa Okrasińskiego
- „Niedoceniane płazy” Marka Sołtysiaka
- „W obronie kumaka nizinnego” Zofii Brzozowskiej, Anny Perejczuk i Marka Balickiego
- „»Wola mocy«... silnika” Antoniny Sebesty
- „Tatry Bielskie” Ryszarda Kulika
- „Iran” Mohammada Tajerana
- „Skukam – historia rodu” Juraja Lukáča
- „Kontrolować i poznawać wszystko” Janusza Korbela
- Wieści z kraju
- Wieści ze świata
Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.
Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.
Na łamach pisma dowiesz się o:
- najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
- miejscach eksploatacji środowiska;
- poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
- filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
- poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.
Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.
Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!
Sprawdź bezpłatne wydanie "Dzikiego Życia".