W środku m.in. artykuł „Ekologia głęboka po 38 latach” Alberta Rubachy, w którym prezentuje genezę, rozwój, współczesność ekologii głębokiej, główne postacie, krytyków oraz snuje rozważania na temat jej przyszłości. „Żadna z religii, filozofii czy ideologii nie kładzie takiego nacisku na poznawanie przyrody i bycie z nią tu i teraz, jak właśnie filozofia ekologii głębokiej” – pisze autor.
W całości dostępny jest również artykuł Krzysztofa Okrasińskiego „Konsultacje społeczne w oczach NIK” o wynikach kontroli zapewnienia społecznego udziału w postępowaniach dotyczących środowiska, które pokazują praktykę informowania społeczeństwa w sprawach ochrony środowiska. „Nieprawidłowości i uchybienia stwierdzono w 42 spośród 51 kontrolowanych organów, tj. w 82% instytucji” – podkreśla Okrasiński. Felieton „Dlaczego antropocentryzm jest kompromitujący?” Ryszarda Kulika – „żyjemy w świecie, w którym niezależnie od kręgu kulturowego, opcji politycznej czy ekonomicznej, dominuje jedna i niepodważalna ideologia antropocentryczna. Jej powszechność i akceptowalność mogą sugerować, że mamy do czynienia niemal z prawdą objawioną” – pisze autor.
We wrześniowym numerze DŻ ponadto:
- „O głębi filozofii i radości życia” wywiad z Perem Ingvarem Haukelandem
- „Długofalowy ruch ekologii głębokiej i ruch ekologii płytkiej: podsumowanie” Arne Naessa
- „Ekologia transpersonalna a różnorodność tożsamości. Trzy podstawy utożsamiania” Warwicka Foxa
- „Strzyżyk – maluch z charakterem” Krzysztofa Pawlukojcia
- „Przywrócono kontrolę wycinek drzew” Krzysztofa A. Worobca
- „Przyroda, sztuka i disco polo” Jana Marcina Węsławskiego
- „Ekolog też człowiek” Pawła Żyły
- „Wiemy więcej o reliktowych gatunkach Puszczy” Adama Bohdana
- „List do Skukama do nieba” Juraja Lukáča
- „Pociąg do Białowieży” Janusza Korbela
- Wieści z kraju
- Wieści ze świata
Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.
Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.
Na łamach pisma dowiesz się o:
- najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
- miejscach eksploatacji środowiska;
- poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
- filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
- poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.
Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.
Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!
Sprawdź bezpłatne wydanie "Dzikiego Życia".