W środku m.in. artykuł „Stepy Ukrainy na krawędzi unicestwienia” Aleksego Wasyluka i Aleksego Burkowskiego, którzy przedstawiają, w jaki sposób w ostatnich dwustu latach zmieniał się step oraz jak zmienia się dzisiaj – „Przyrodnik, który przyjedzie na południe lub wschód naszego kraju, musi nieźle się naszukać, aby zobaczyć prawdziwy step. Do dnia dzisiejszego ostało się go bardzo mało, w dodatku step do chwili obecnej jest stale unicestwiany”.
W całości dostępny jest również artykuł „Stepy ukraińskie w literaturze polskiego romantyzmu” Grzegorza Czerwińskiego o przestrzeni romantycznej stepów ukraińskich w utworach Malczewskiego, Mickiewicza, Goszczyńskiego i Słowackiego, w których kluczową rolę odgrywa fascynacja przyrodą Kresów i tradycją kozacką oraz felieton „Jaki sposób życia jest najlepszy dla przyrody?” Ryszarda Kulika, w którym pisze, że gdzie znajduje się ekologiczny raj na ziemi.
W numerze ponadto o ignorowaniu podstawowych zasad ocen oddziaływania na środowisko przy planowaniu inwestycji na Kicarzu, w Szrenicy i gminie Ujsoły, budowie największej tamy w Iranie oraz więzieniu tybetańskich ekologów.
W listopadowym numerze DŻ ponadto:
- „Stepy obwodu kijowskiego” Aleksego Wasyluka
- „Najważniejsza jest efektywność działań” wywiad z Władimirem Borejką
- „Stepowy Biuletyn” Krzysztofa Wojciechowskiego
- „Oliwa sprawiedliwa” Krzysztofa Okrasińskiego
- „Góry – ekologiczny kręgosłup Europy” Krzysztofa Okrasińskiego
- „Między utopią a pragmatyzmem” Andrzeja Jermaczka
- „Sen z tamą w tle” Mohammada Tajerana
- „Rozwój i ekonomia, na końcu przyroda” wywiad z Mehrdadem Zargarim
- „Tybetańscy ekolodzy skazywani przez chiński rząd” Róży Błaś i Piotra Cykowskiego
- „O starych kobietach i dzikiej przyrodzie. Notatki na marginesie Prowadź swój pług przez kości umarłych Olgi Tokarczuk” Marii Borowskiej
- „Kalendarz przyrody. Listopad” Tomasza Lippomana
- „Idioci” Juraja Lukáča
- „Nie daj się oszukać, że coś wiesz o lesie” Janusza Korbela
- Wieści z kraju
- Wieści ze świata
Dzikie Życie – jedyne pismo w Polsce, w którym problemy niszczenia przyrody zajmują priorytetowe miejsce. Na łamach „Dzikiego Życia” poruszane są najbardziej kontrowersyjne tematy dotyczące dewastacji naturalnych, nieprzekształconych obszarów przyrodniczych.
Nie rezygnujemy z podejmowania „niewygodnych” tematów i kwestii dotyczących niszczenia Przyrody.
Pismo niezależne, nie zawiera reklam komercyjnych.
Bezkompromisowość pisma została doceniona w środowisku związanym z ochroną przyrody a sam miesięcznik wyróżniono właśnie za „odwagę i dociekliwość w opisywaniu problemów związanych z ochroną przyrody”.
Na łamach pisma dowiesz się o:
- najważniejszych problemach ekologicznych w kraju i na świecie;
- miejscach eksploatacji środowiska;
- poglądach intelektualistów i osób publicznych na problemy ochrony przyrody;
- filozoficznych aspektach ochrony przyrody;
- poczynaniach urzędników państwowych i służb ochrony przyrody.
Miesięcznik „Dzikie Życie” wydawany jest od 1994 roku. Powstał aby nagłośnić działania zmierzające do ochrony Puszczy Białowieskiej. Od tamtej pory objął patronatem medialnym wiele podobnych inicjatyw, m.in. zakończone sukcesami kampanie dla ochrony dużych drapieżników i Doliny Rospudy oraz sprawę rozbudowy kolei linowej na Kasprowy Wierch.
W „Dzikim Życiu” znajdziesz wywiady, felietony, recenzje książek i muzyki, spotkasz znane osobistości: naukowców czy osoby związane z kulturą, sztuką i sportem. Na łamach czasopisma gościli m.in. Artur Barciś, Krzysztof Czyżewski, Wojciech Eichelberger, Stanisław Lem, Peter Matthiessen, Arne Naess, Jurek Owsiak, Renata Przemyk, John Seed, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Maciej Żurawski.
Czytając Dzikie Życie wspierasz działania na rzecz zachowania najcenniejszych miejsc polskiej przyrody!
Sprawdź bezpłatne wydanie "Dzikiego Życia".