- Kolor odległej planety może zdradzać, czy jest na niej życie. Planeta czarna, niebieska, zielona, czerwona - fotosynteza jest dostosowana do widma.
- Salamandry potrafią odtworzyć pełnowartościową kończynę w miejsce utraconej. Ludzie też mają potencjał pozwalający na odbudowanie złożonych narządów...
- Teoria gier pomaga wyjaśnić stosowanie środków dopingujących w sporcie. Macierze wypłat ilustrują najlepsze (?) strategie.
- Od 1960 do 2007 roku Jezioro Aralskie skurczyło się o 90%. Dzisiaj jezioro powoli powraca.
- Grafen - pojedyncza warstwa atomów węgla - to nieskazitelnie czysty kryształ o dużych możliwościach. Rewolucja w elektronice i fizyce?
Gdy inni opisują naukę, nasi autorzy ją tworzą.
"Świat Nauki" jest polską edycją "Scientific American", znanego i cenionego na całym świecie miesięcznika popularnonaukowego o ponad 175-letniej tradycji, wydawanego w kilkunastu wersjach językowych. Poprzez swoje strony internetowe, wydania papierowe i cyfrowe, newslettery i aplikacje dociera do ponad 10 mln ludzi miesięcznie na całym świecie.
Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, stanie współczesnych badań w obszarze techniki i technologii. Jego autorzy będący niekwestionowanymi autorytetami, częstokroć laureatami Nagrody Nobla, w atrakcyjny i przystępny sposób piszą o swoich osiągnięciach i tajnikach warsztatu badawczego, pokazują znaczenie nauki w postępie cywilizacyjnym i jej związki z życiem codziennym.
Trzon każdego numeru tworzy 7-8 obszernych, bogato ilustrowanych artykułów. Większość to tłumaczenia z "Scientific American" lub jego obcojęzycznych edycji. Obok artykułów przewodnich czytelnik znajdzie na naszych łamach felietony z pogranicza nauk przyrodniczych i ścisłych, filozofii oraz nauk politycznych, przeglądy nowinek naukowych, informacje ze środowiska akademickiego oraz recenzje najciekawszych książek popularnonaukowych.
Świat Nauki
5/2008 (22.04.2008)
Liczba stron: 92
Dostępne na: