e-Kiosk.pl - Mówią Wieki Numer Specjalny 2/2018

czytaj

Mówią Wieki Numer Specjalny

2/2018 (01.11.2018)

Liczba stron: 100

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
9.90 zł

Opis

Numer powstał we współpracy z Instytutem „Polonika”. We wstępie prof. Michał Kopczyński pisze: w ostatnich trzech stuleciach polskie dzieje tak się układały, że wielu Polaków znalazło się poza granicami kraju. Pozostały pamiątki po ich obecności. Często zapomniane, niekiedy celowo niszczone, stopniowo znikały z naszej pamięci kulturowej. To wydanie „Mówią wieki” to jeden z elementów przywracania owej pamięci!
Przeczytamy tu o polskich nagrobkach na cmentarzach w Paryżu, Lwowie i Wilnie. O polskich kościołach na dawnych kresach Rzeczypospolitej i w Stanach Zjednoczonych. Ale też o Polakach, tych znanych i nieznanych, którzy swą pracą poza granicami kraju przyczynili się do rozsławienia polskości: o Bronisławie Piłsudskim, Ignacym Domeyce, Erneście Malinowskim, Henryku Siemiradzkim, a także o zupełnie zapomnianych takich jak Jan Mioduszewski z Odessy, czy polscy inżynierowie z Lipawy.
O osiągnięciach polskich naukowców i inżynierów piszą profesorowie Wojciech Morawski i Bolesław Orłowski. Ten pierwszy o twórcach Borysławskiego zagłębia naftowego. Drugi zaś o Polskim wkładzie w zwycięstwo sprzymierzonych podczas II wojny światowej.
Ponadto o stanie obecnym i planach zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą - wiadomości z pierwszej ręki w wywiadach z dyrektor Instytutu POLONIKA, Dorotą Janiszewską- Jakubiak i wiceministrem Jackiem Milerem.

Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka

czytaj więcej zwiń opis