Ten numer powstał w rocznicę powstania unii personalnej dwóch państw - Polski i Litwy. Redakcja „Mówią wieki” zadbała o to, aby teksty tu zawarte stanowiły rzetelne kompendium wiedzy na ten temat - autorzy tego numeru to wyłącznie historycy, specjalizujący się w tematyce. Ale też, aby trafiły do wszystkich miłośników historii, gdyż wydanie jest bogato ilustrowane i napisane przystępnym językiem.
Profesor Michał Kopczyński we wstępie pisze: Historycy do dziś spierają się o to, czy warunki przyjęte w Lublinie były optymalne i jakie miały konsekwencje dla Korony i Wielkiego Księstwa. Mimo różnych opinii nie ulega wątpliwości, że związek polsko-litewski był jedną z najtrwalszych unii w dziejach Europy.
Dlaczego unia przetrwała tak długo? Odpowiedzi szuka dwudziestu historyków w zamieszczonych tu artykułach, poruszających różne aspekty zagadnienia. Obok kwestii ustrojowych, znajdziemy tu teksty o wojskowości, kulturze czy zmianach w mentalności obywateli. Nie zapomniano też o Rusinach i ich roli w zawarciu unii. Dariusz Milewski w tekście Rzeczpospolita mocarstwem europejskim pisze: połączona unia lubelską Rzeczpospolita miała ogromny potencjał ludnościowy i gospodarczy, który pozwalał jej czuć się bezpiecznie i śmiało prowadzić politykę zagraniczną. Profesor Alvydas Nikzentaitis prezentuje poglądy społeczeństwa litewskiego na unię. Znajdziemy tu też klasyczny tekst prof. Antoniego Mączaka, który zadaje pytanie: Jakich bohaterów mamy składać w narodowym panteonie?
Numer powstał pod patronatem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Magazyn Historyczny „Mówią wieki” ma już ponad 50 lat, można więc powiedzieć, że, choć to najstarsze pismo popularno-historyczne w Polsce, jesteśmy dopiero w wieku średnim, czyli - przyszłość przed nami. A za nami wieki dziejów powszechnych i rodzimych, ponieważ odmiennie od wielu pism zagranicznych nie zajmujemy się wyłącznie „historią krajową”. Tytuł pochodzi zresztą jeszcze sprzed II wojny światowej – tak nazywał się jeden z przedwojennych podręczników do historii. Nam przyswoiła go wybitna historyczka, prof. Maria Bogucka, pierwszy redaktor naczelny pisma stworzonego w roku 1958 przez grono warszawskich historyków. A za zadanie miał po prostu mówić prawdę, w formie przyswajalnej dla licznych u nas wielbicieli historii. Nad poziomem merytorycznym Magazynu czuwa Rada Redakcyjna złożona z samych świetnych nazwisk; prof.prof Andrzej Chwalba, Marcin Kula, Krzysztof Mikulski, Jacek Purchla, Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Strzelczyk, Barbara Szacka, Janusz Tazbir, Wiesław Władyka