Pokazujemy inspirujące przykłady, nie tylko polskie, łączenia starego z nowym. Bez obaw, że to co nowe, przytłoczy dawne. A jak się okazuje, nawet Włosi, z największym dziedzictwem kulturowym na świecie, obserwują u siebie od czasu do czasu objawy rozdwojenia, które powstrzymuje przed ciekawą transformacją zabytków, a sprzyja ich „balsamowaniu”, („Zerwana tradycja”, wywiad z prof. Spartaco Paris z Rzymu).
Jak to jest u nas? Z architektem Robertem Koniecznym poszliśmy na spacer szlakiem gdyńskiej moderny, by doświadczyć młodych zabytków tego miasta („Biała Gdynia”). Moderna się nie starzeje – budynki z lat 30. ubiegłego wieku prezentują się nowocześniej niż te z lat późniejszych. Co można by jeszcze udoskonalić? Czy „wymiana krwi”, czyli włączenie w proces przemian architektów z innych regionów kraju czy świata, nie uczyniłoby miasta bardziej interesującym?
Z taką też myślą rzeźbiarz Xawery Wolski przywraca do świetności rodzinny dwór i park w Dańkowie na Mazowszu. Tworzy tam miejsce, w którym artyści z całego świata mogliby spotkać się, pracować i wymieniać poglądy („Powrót do korzeni”).
Architekturę, wnętrza, wzornictwo i sztukę traktujemy w „SALONIE” jako nierozerwalną całość. Nie wstydzimy się pisać o uczuciach i emocjach, jakie towarzyszą spełnianiu marzeń o domu chroniącym klimat minionych czasów i pokoleń. Zapraszam do znakomitych wnętrz, pełnych tajemnic, zakamarków. Przeszły one dużą zmianę i w pełni z nią pogodzone poddają się historii, która toczy się dalej.
Małgorzata Tomczyk, redaktor prowadząca
Polityka wydaje od kilkunastu lat cieszące się uznaniem czytelników wydania specjalne. Trzy główne linie to „Poradnik Psychologiczny”, „Niezbędnik Współczesny/Niezbędnik inteligenta” i „Pomocnik Historyczny”, a wśród pozostałych propozycji znajdują się takie jak „Trzymaj formę”, „Żyjmy lepiej” czy „Salon”.
Zapoznaj się też z najnowszym wydaniem tygodnika „Polityka”.