Oferuje nam on możliwości, o których wcześniejsze pokolenia nie mogły nawet marzyć. Ale czy jest oswojony i zrozumiały? Nie do końca. Wciąż odkrywane są rządzące nim mechanizmy. Wciąż pojawiają się nowe teorie i hipotezy dotyczące zdarzeń i zjawisk, którymi zaskakuje nie tylko Natura (raz łaskawa, a raz dobitnie okazująca swoje znieciepliwienie tym, jak jest traktowana), lecz także kultura, której coraz większą częścią jest technologia. Człowiek więc musi (jednak) nieustannie nadążać, dostosowywać się do rzeczywistości. I trudno się dziwić myśli, która niekiedy przychodzi mu do głowy: że żyje w świecie szalonym. A ona może budzić lęk.
„Niczego nie należy się bać, należy to tylko rozumieć” – taką radę miała dla człowieka Maria Skłodowska-Curie. A żeby zrozumieć – dodajmy – trzeba dociekać. Bez skrępowania i obaw, bo jak wiadomo, nie ma głupich pytań, zdarzają są tylko głupie odpowiedzi. W tym wydaniu „Niezbędnika” postawiliśmy ich 100. O wyjaśnienia poprosiliśmy zaś uczonych i popularyzatorów nauki, nie tylko związanych z naszą redakcją.
Czy udało nam się rozwikłać najważniejsze zagadki świata i wszechświata? Nie. To niemożliwe, bo jedne pytania rodzą kolejne. Chcemy jednak ułatwić Państwu ich zadawanie. Robimy to także na co dzień na łamach POLITYKI, „Wiedzy i Życia” oraz „Świata Nauki”. Bo wierzymy, że w tym akurat szaleństwie jest metoda.
Katarzyna Czarnecka, redaktorka wydania
Polityka wydaje od kilkunastu lat cieszące się uznaniem czytelników wydania specjalne. Trzy główne linie to „Poradnik Psychologiczny”, „Niezbędnik Współczesny/Niezbędnik inteligenta” i „Pomocnik Historyczny”, a wśród pozostałych propozycji znajdują się takie jak „Trzymaj formę”, „Żyjmy lepiej” czy „Salon”.
Zapoznaj się też z najnowszym wydaniem tygodnika „Polityka”.