Czy ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego to przewrót kopernikański? Z koordynatorem prac nad ustawą, dyrektorem NIFC Arturem Szklenerem rozmawia Mateusz Borkowski. O podobnych rozwiązaniach, funkcjonujących w innych krajach, pisze Anna Karpińska. Z kolei Jan Błaszczak wprowadza perspektywę osobistą, związaną z realnym wpływem zapisów ustawy na funkcjonowanie artystów we współczesnym świecie.
Relacje z 13 Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody, Warszawskich Spotkań Muzycznych, Gdańskiego Festiwalu Muzycznego oraz wystawień oper Benjamina Brittena: Śmierci w Wenecji w Opéra national du Rhin i The Turn of the Screw w Théâtre Royal de La Monnaie.
Recenzje: boxu płytowego wydanego przez NIFC z utworami Fryderyka Chopina w wykonaniu Tatiany Shebanovej, albumów Andrisa Nelsonsa, Małych Instrumentów, Orkiestry Historycznej, Muzyki Zakorzenionej, Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów, „Broken Shadows”, „Fado” Tria Bastarda oraz książki „Intermission. Reflections on a Year of Upheaval”, wydanej przez festiwal Unsound.
„Kocham ten rodzaj żywiołu, jakim jest produkcja w nieznanym teatrze, z nowymi partnerami. Gdy trzeba zaryzykować, czuję się bardziej kreatywna” – przyznaje sopranistka Aleksandra Olczyk w rozmowie z Jackiem Marczyńskim.
Jan Topolski w kolejnej odsłonie „Światów równoległych” kreśli sylwetkę reprezentantki radzieckiej awangardy, skrzypaczki i kompozytorki Walentyny Gonczarowej, a Justyna Rudnicka pisze o Listach Lii Rotbaum do Kazimierza Wiłkomirskiego.
Druga część opowieści Olgierda Pisarenki o tajemniczym stradivariusie podarowanym przez Josepha Goebbelsa japońskiej skrzypaczce Nejiko Suwa.
„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.