W numerze między innymi:
Wojny o Filharmonię, czyli 120 lat Filharmonii Narodowej w Warszawie. Magdalena Dziadek pisze o dziejach instytucji, a Jacek Marczyński rozmawia z Henrykiem Wojnarowskim, dyrektorem Chóru FN w latach 1978-2016.
Relacje z festiwali: Auskodrone, Jazztopad i VIII Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego. Kilka pokonkursowych refleksji Józefa Kańskiego oraz recenzja koncertów „Barok, barok barok” Marcina Maseckiego. Relacje ze spektakli: „Exodus, Bieguni-Harnasie” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, „Edypa” w Opéra National de Paris, „Mozarta i Salieriego” w Operze Krakowskiej.
Tomasz Biernacki w korespondencji z Niemiec pisze o festiwalu NOW!
Recenzje płyt: pokonkursowego albumu Bruce’a (Xiaoyu) Liu, trzech niedawnych albumów z muzyką Mozarta, „Halki” w wykonaniu capelli cracoviensis, „Tribute to Gulda” Adama Kośmieji, „Gubidulina” Vadima Repina z Gewandhausorchester, „Renaissance Gesualdo” Anny Gadt, Zbigniewa Chojnackiego i Krzysztofa Gradziuka, „Kołowrót” tria Bastarda z Chórem SWPS, „Mario Davidovsky: Synchronisms” Ensemble Phoenix Basel, nowej płyty Philippa Jaroussky’ego w duecie z Thibaut Garcią, „Memento mori” Klingzeug Barockensemble, „Inner Symphonies” Hani Rani z Dobrawą Czocher oraz książki „Leonardo da Vinci. Historia pewnego instrumentu„ Magdaleny Zubrzyckiej i Sławomira Zubrzyckiego.
Najważniejsze, by nie ucierpiała muzyka – mówi Patrick Fournillier w rozmowie z Pawłem Riessem.
Joanna Derenda-Łukasik pisze o Romanie Maciejewskim, a Ireneusz Trybulec o odkrywaniu muzyki Władysława Żeleńskiego w setną rocznicę śmierci kompozytora.
Kolejny odcinek cyklu „Łapanie ze słowa” Michała Bajera.
„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.
czytaj więcej
zwiń opis