e-Kiosk.pl - Ruch Muzyczny 8-9/2022

czytaj

Ruch Muzyczny

8-9/2022 (21.04.2022)

Liczba stron: 60

Dostępne na:

 
Pojedyncze wydanie
5.90 zł
125,00 zł

Opis

W podwójnym numerze na długi weekend majowy między innymi:

„Wejść do środka dźwięku” – z Teoniki Rożynek rozmawia Ewa Szczecińska.

Słowik kochanek czy ptak śmierci? O muzyce natury. Sławomira Żerańska-Kominek przybliża symboliczne znaczenie ptaków w kulturze. Bioakustyk Michał Budka tłumaczy zasady rywalizacji o przestrzeń akustyczną przez ptaki. O wrażliwości na nie-ludzkich wykonawców opowiada muzykujący ze zwierzętami filozof i artysta David Rothenberg. O dźwiękowym życiu roślin pisze Marcin Kostecki.

„Kultury nie można budować na ofiarach” – z kompozytorem Wiaczesławem Kyryłowem rozmawia Mateusz Ciupka

Relacja z festiwalu MaerzMusik w Berlinie, koncertów w Warszawie, Katowicach i Rzymie. Recenzje spektakli: „Zápisník zmizelého” Janáčka i „El amor brujo” de Falli w Strasburgu oraz „Normy” w Teatrze Wielkim w Łodzi.

W korespondencji zagranicznej o współczesnej muzyce Iranu pisze Martyna Kosecka.

Recenzje płyt, m.in. najnowszego nagrania „Pasji Janowej” J. S. Bacha pod batutą Johna Eliota Gardinera, albumu „Night music” Jana Lisieckiego oraz „Ukłonów dla Bogusława Schaeffera” duetu Matmos, a także książki „Psychologia tremy” Julii Kaleńskiej-Rodzaj.

O technice „chin-off” w grze na historycznych instrumentach smyczkowych pisze Paweł Miczka. Dzieje zapomnianej opery „Barbara Radziwiłłówna” i jej twórcy kreśli Joanna Pacan-Świetlicka. Piotr Peszat charakteryzuje rozmaite zagadnienia wykonywania muzyki elektroakustycznej.

Kolejny odcinek cyklu Michała Bajera „Łapanie za słowa” oraz cyklu wspomnień Wiktora Brégy.

„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.

czytaj więcej zwiń opis